Pravda podkrovný byt v centre Bratislavy oproti prezidentskému palácu za 1 647,90 Sk, čo je pri rozlohe 164,8 metra štvorcového desať korún za meter. "Do stredy k tomu vydám vyhlásenie a zvažujem, že podám na autorov článku trestné oznámenie pre poškodzovanie môjho dobrého mena," povedal nám včera Pavol Kinčeš a do stredy viac nechce o kauze hovoriť.
Komerčná cena bytu v okolí Štefánikovej ulice je pritom neporovnateľne vyššia. Na neďalekej Puškinovej ulici je v súčasnosti na predaj štvorizbový podkrovný byt o rozlohe 135 metrov štvorcových za 3,9 milióna korún.
V prípade Kinčešovho bytu je pozoruhodný spôsob predaja. Staré Mesto v rámci programu na využitie podkrovných priestorov odpredávalo povaly za pomerne nízke ceny s tým, že na povalách si noví majitelia vybudujú na vlastné náklady byty. V roku 1996, keď SPP šéfoval Arpád Demko, si plynárne prenajali od mestskej časti Staré Mesto nevyužité podkrovia na Štefánikovej 7 po 340 korún za meter štvorcový na vybudovanie štyroch bytov. Mestská časť sa zaviazala, že do troch mesiacov od kolaudácie uzatvorí na jednotlivé byty zmluvy a majiteľov bytov si určí SPP.
"V dvoch prípadoch si plynárne určili, že budúcimi majiteľmi bytov sa stanú fyzické osoby - manželia Kinčešovci a Hríňovci. Ďalšie dva byty ostali SPP," povedal hovorca starostu mestskej časti Staré Mesto Milan Vajda. Pavol Kinčeš tak z pozície generálneho riaditeľa SPP požiadal, aby bol jeden byt pridelený jemu a manželke a druhý riaditeľovi jeho sekretariátu Pavlovi Hríňovi s manželkou. Podľa zmlúv o prevode bytov stál Kinčešovcov byt 1647,90 Sk plus parcela 100 780 korún, Hríňovci zaplatili 991,50 Sk a za parcelu 60 690 korún. Kúpnu zmluvu podpísal starosta Andrej Ďurkovský, ktorého splnomocnil primátor Jozef Moravčík.
Znamená to, že SPP vybudoval zo svojich peňazí byty a Kinčešovci a Hríňovci za ne zaplatili symbolickú čiastku. Podľa Pravdy vedie tieto byty naďalej vo svojom účtovníctve ako hmotný investičný majetok SPP a to pod označením 10 405 a 10 406. Keďže Pavol Kinčeš sa chce z neznámych príčin vyjadriť k bytom až v stredu a na tlačovom oddelení SPP na otázky plánujú odpovedať dnes, stále nie je jasné, či Pavlovia Kinčeš a Hríň vyplatili nejaké peniaze aj plynárňam, alebo im SPP postavil byty v lukratívnej časti zadarmo.
Otázne takisto ostáva, prečo ich naďalej vedú vo svojom účtovníctve plynárne, keď v katastri nehnuteľností sú ako majitelia zapísané spomínané fyzické osoby.
M: AKO JE TO S PODKROVÍM
V rokoch 1995 až 1999 mala v programe mestská časť
Staré Mesto privatizáciu a využívanie priestorov a rovných povalových striech. V rámci programu odpredávali povaly záujemcom, ktorí boli ochotní stavať podkrovné byty. Poslanci schválili predpisy, podľa ktorých stavebník vstupoval kapitálom, platil za parcelu a 340 korún za meter štvorcový podlahy. Na otázku, prečo tak lacno predávali povalové priestory hovorca Starého Mesta povedal, že rekonštrukcia povál vychádza na niekoľko stovák tisíc až milión korún, preto poslanci nechceli stanoviť prehnane vysokú cenu. Doteraz sa na území Starého Mesta postavilo 360 podkrovných bytov, skolaudovaných bolo vyše dvesto.
Autor: dro, rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.