hospodárstva Werner Müller v rozhovore pre včerajšie vydanie novín Die Welt totiž povedal, aby pre kandidátske štáty platili prechodné obdobia aj v oblasti služieb a bývania.
"Podobne ako v prípade slobodného pohybu pracovných síl by sme mali na európskej úrovni žiadať aj určité prechodné obdobia pre obmedzenú slobodu bývania a služby pre firmy a zamestnancov, ktorí sem chcú prísť z východoeurópskych kandidátskych krajín," uviedol Müller.
V tejto otázke treba mať podľa Müllera na zreteli v prvom rade to, že v podstate sú iba dva štáty, ktorých vonkajšie hranice rozšírenie EÚ na východ bezprostredne postihne: Nemecko a Rakúsko. V Bruseli okrem toho platí princíp jednomyseľnosti. "Obidva štáty musia preto zvládnuť zložitý proces hlasovania. Na jednej strane sa rozširovanie nesmie zastaviť, na druhej strane treba vytvoriť pre postihnuté nemecké regióny obdobia na prispôsobenie," konštatoval Müller.
Obmedzením slobody bývania a služieb sa má zabrániť tomu, aby východoeurópske firmy dostávali v Nemecku objednávky za podstatne výhodnejšie ceny než domáce subjekty.
V Bruseli sa doteraz viedol spor iba o dĺžke prechodného obdobia na voľný pohyb pracovných síl. Ministri zahraničných vecí EÚ rokovali pred dvoma týždňami o návrhu, ktorý predpokladá päťročné prechodné obdobie (Nemecko a Rakúsko požadujú sedemročné prechodné obdobie). Už po dvoch rokoch však dôjde k jeho prehodnoteniu a možnému zrušeniu, pričom krajiny, ktoré budú chcieť v obmedzeniach pokračovať, dajú len svoj zámer na vedomie Európskej komisii. Ak tak neurobia, začne v nich automaticky platiť legislatíva EÚ, teda dôjde k nastoleniu voľného pohybu osôb.
Členské krajiny EÚ minulý týždeň predbežne schválili zoznam "zakázaných" služieb, ktorý na žiadosť Viedne a Berlína doplní spoločnú pozíciu pätnástky pre rokovania s kandidátmi v kapitole voľný pohyb osôb. Stavebné podniky, firmy zamerané na upratovanie alebo maliari z kandidátskych krajín vrátane Slovenska nebudú môcť po vstupe do EÚ poskytovať svoje služby v Rakúsku a Nemecku. Rakúsku podarilo do zoznamu dostať aj zdravotné sestry, sociálnych pracovníkov a ostatný pomocný zdravotný personál. Okrem toho nebudú môcť v Rakúsku počas prechodného obdobia pôsobiť ani firmy zabezpečujúce úpravy pozemkov alebo poskytujúce bezpečnostné služby. Nemecko zasa presadilo obmedzenia pre poskytovanie vnútorných dekorácií (obkladači, maliari).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.