Korzár logo Korzár

Hoci to zaváňa monopolom, kominári majú svoje vlastné rajóny

Košice O problémoch kominárov sme už našich novinách prednedávnom informovali. Zaujímavý podnet nám v súvislosti s ich prácou poskytol jeden z

našich čitateľov. Každý kominár má svoj rajón, celé Košice má na starosti napríklad firma T-Rex Tomáša Halásza. Čo však v prípade, ak niekto nie je spokojný s touto firmou a chcel by si dať komín vyčistiť niekomu inému? Tým, že každý má svoj rajón, nie je daný priestor pre zdravú konkurenciu. Navyše, nášmu čitateľovi sa nepozdáva, že tá istá firma, ktorá komíny čistí a opravuje, zároveň vydáva revízne správy. Podľa neho je tento systém nezdravý a žiadal by si zásah Protimonopolného úradu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zisťovali sme teda, ako to v skutočnosti je. O stanovisko sme požiadali najskôr Františka Tirpáka, ktorý je cechmajstrom pre celý Košický kraj, teda pod neho patria všetci kominári v kraji: "To, že každý kominár má svoj rajón, vyplýva zo zákona číslo 161 o Komore kominárov Slovenska. Pravdou je, že Košice ovláda jeden človek a v tejto súvislosti sa pripravujú určité zmeny. Košice sa rozdelia na viac rajónov, ktoré budú mať svojich kominárov. Rozdelenie by sa malo uskutočniť koncom júna."

SkryťVypnúť reklamu

Bližšie vysvetlenie nám poskytol riaditeľ Úradu Komory kominárov Slovenska Peter Šulan: "Kominári majú svoje rajóny už 150 rokov. Po výhradách takého typu, aké máte aj vy, v roku 1993 do záležitosti vstúpil Protimonopolný úrad a zrušil rajonizáciu. Toto rozhodnutie však malo v praxi veľmi zlý dopad. Kým v časoch federácie sme mali v 15-miliónovom štáte troch udusených ľudí kvôli spalinám, v rokoch 1995 až 1998 bolo každý rok takýchto prípadov 60 až 70. Tieto údaje máme zo Štatistického úradu. Najmä na základe nich ministerstvo vnútra nariadilo obnoviť rajonizáciu, čo sa aj zákonom 161 o Komore kominárov Slovenska z roku 1998 stalo skutočnosťou."

"Týmto zákonom nielenže každý kominár opäť dostal svoj rajón, ale nesie zaň aj zodpovednosť," prízvukuje v tejto súvislosti Tomáš Halász. To, že napríklad aj jeho firma zabezpečuje čistenie a údržbu kominárov a na druhej strane vydáva revízne správy, komentoval slovami: "Je to práve aj o tej zodpovednosti za rajón. Nám by bolo jednoduchšie vydávať len revízne správy a dávať pečiatky, ako vykonávať všetky práce spojené s údržbou komínov."

SkryťVypnúť reklamu

Čo ale robiť v prípade, ak nie ste spokojný s prácou vášho kominára?

"Ak si niekto výlučne nepraje svojho kominára, môže požiadať o službu kominára z iného rajóna. V prípade nespokojnosti s vykonanou prácou sa môže zákazník obrátiť na našu komoru, ktorá má okrem iného aj disciplinárnu komisiu. Žiadosti o prešetrenie vybavíme do dvoch mesiacov, ak ide o havarijnú záležitosť, naši experti môžu okamžite vyraziť na miesto. Je tu tiež možnosť obrátiť sa so sťažnosťou na cechmajstra, ktorý je nadriadený kominárom v jednotlivých rajónoch," uviedol P. Šulan. Na margo toho, že tá istá firma vydáva aj revíznu správu poznamenal, že v prípade nespokojnosti je postup rovnaký a komora môže na základe žiadosti klienta v prípade sťažnosti na nesprávny postup dať vypracovať revíznu správu či odborný posudok inému odborníkovi.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal P. Šulan, niekedy bolo v Košiciach 15 kominárov. Ostali len traja, ostatní odovzdali papiere, pretože nikto si v súčasnosti komíny nechce dať čistiť. A to je podľa neho podstatne zásadnejší problém. "Pán Halász obíde sto domov, a z toho len v dvoch ho pustia dnu. Žiadali sme v tejto súvislosti o pomoc aj štátne orgány. Každý by si mal uvedomiť, že zákon a teda aj povinnosť umožnenia pravidelných kontrol a čistenia komínov, platí pre každého."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 30 273
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 631
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 427
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 416
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 540
  6. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 4 795
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 359
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 107
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu