Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove. Na pôde profesionálnej galérie vystavuje svoje diplomové práce 22 študentov končiacich štúdium učiteľstva výtvarnej výchovy v tomto roku. Vernisáž 248 prác obsahujúcich maľbu, kresbu, grafiku, textil, plastiku, videoprojekciu a sochu slávnostne otvorili v pondelok. Pred prítomnou verejnosťou obhajujú svoje diplomovky budúci výtvarní pedagógovia v galérii dodnes. Výstava bude steny galérie zdobiť do konca júna.
"Oproti minulému roku je diplomoviek menej. Zmenil sa však aj vzhľad a forma prác. Študenti boli vyburcovaní k vyššiemu výkonu. Chceli to dotiahnuť do úplnej dokonalosti. Každý sa snažil zrealizovať čo najviac vecí, takže sa nakoniec zdalo, že priestory galérie budú pre výstavu malé," porovnala dvojročnú tradíciu výstavy diplomoviek v galérii výtvarná pedagogička z katedry Edita Vološčuková. Ako nás ďalej informovala, v menšej miere je tohoto roku zastúpená maľba (len jedna) a grafika. Klasickú kresbu zastupuje návrh ikonografie tarotových kariet. Ich autorka sa podľa Vološčukovej v práci mimoriadne hlboko zamyslela nad symbolikou kariet.
Práce vystavované na prízemí a v suteréne galérie odzrkadľujú vplyv súčasných výtvarných smerov. "Presadili sa tentokrát multimediálne pohľady na umenie," uviedla. Patrí k nim podľa Vološčukovej aj výtvarné prevedenie odevov. V jednom z troch prípadov ide o historický odev, doplnený v súčasnosti pretriasanými nástennými graffity. Druhý odev zdobí netradičný šperk, ktorý podľa výtvarníčky Vološčukovej zachádza až do ekologického pohľadu. "Ide o autorské, zrejme nenositeľné odevy. V prípade historických šiat doplnených postmodernými graffitmi, slúži nápisu namiesto steny ako podklad odev," vysvetlila. Najťažšie nositeľné budú pravdepodobne šaty zdobiace galériu zaliate v epoxide.
Steny galérie nateraz zdobia dva autorské pohľady študentov na knihu. Jednu z dvoch prezentovaných tvoria návrhy ilustrácií ku knihe Hermana Hesseho Stepný vlk, spracované počítačovou grafikou. "Druhá je urobená ako multimediálny objekt. Výtvarným prostriedkom v tejto knihe je hudba, bubny, ale i svetlo." Grafiku zastupuje dielo s názvom Päť pilierov Islamu. Ako nám Edita Vološčuková prezradila, jeho autor mal možnosť žiť v Arabských Emirátoch, odkiaľ si priniesol schopnosť písať arabským písmom a venovať sa arabskému slohu. Ďalšiu časť diplomových prác študentov tvoria priestorové objekty. V galérii nájdete stoličku, "ktorá podľa autorky vytvára Interiér pre monológ duše. Na maľovanú stenu, ktorá je zároveň paravanom i stoličkou sa dá sadnúť, môže vytvárať aj interiér."
Ďalšie objekty tvoria drevená plastika, sadrové modely a dielo z umelého pieskovca. Definitívne použiteľné sú modely tienidiel. Tie predstavujú živly: oheň, vodu, zem a vzduch. Fotografiu zastupuje súbor detailných fotografií, farbami namaľovaných tvárí. Fotky sú podľa E. Vološčukovej spracované veľmi kvalitne, nie len po výtvarnej, ale i technickej stránke.
Úroveň diplomových prác študentov katedry výtvarnej výchovy podľa výtvarníčky Vološčukovej neustále rastie. "Je to vidieť nielen v praxi, ale i v teoretických častiach. Človek v niektorých prípadoch žasne nad tým, čo všetko autorov zaujíma, ako hlboko dokážu do problému zájsť. Obhajované teoretické práce sú zrelé filozofické úvahy. Sú to naozaj odborné práce," pochválila absolventov Edita Vološčuková.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.