Stropkovu boli totiž pričlenení administratívnym rozhodnutím v 60. rokoch. Bokšania sa chceli od Stropkova odčleniť už skôr, no prišla "nežná revolúcia". Vtedy nikto netušil, ako budú obce financované.
Pred tromi rokmi sa však rozhodli konať. Vychádzali z toho, že obec v minulosti existovala, má svoj vlastný kataster a architektonicky s mestom nesplynula. Od mesta ju oddeľuje rieka Ondava a asi jednokilometrová vzdialenosť. Hlavným dôvodom je však skutočnosť, že Bokšania si nemyslia, že by mesto investovalo akékoľvek finančné prostriedky do rozvoja ich mestskej časti. Starší občania Bokše poukazujú aj na to, že mesto predalo časť kultúrneho domu, na výstavbe ktorého sa podieľali bývalé JRD, Jednota a občania v akcii "Z". Pri delení majetku zástupcovia občanov Bokše tento problém nebudú otvárať, veď budova zostáva fyzicky v obci.
Keďže od referenda v Bokši uplynuli skoro tri roky a od posledného zasadnutia komisie ohľadne delenia majetku, ktoré mali za úlohu zvolať zástupcovia občanov Bokše, uplynuli už viac než dva roky, poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Stropkove na jednom zo svojich tohtoročných zasadnutí vyjadrili názor, že v tejto mestskej časti došlo k zmene postoja obyvateľov. Lenže v piatok sa stretnutie komisie predsa uskutočnilo.
Podľa vyjadrenia člena komisie oprávnených zástupcov občanov Bokše Juraja Mikitu, sa rokovania začali neskôr v súvislosti s novelizáciou zákona o obecnom zriadení a ak by trvali na odčlenení skôr, museli by sa vypisovať nové voľby do orgánov samosprávy aj v Stropkove. Takto sa odčlenenie uskutoční v termíne riadnych komunálnych volieb. Základom piatkového rokovania boli tri požiadavky, ktoré sa od roku 1999 nezmenili. Ide o zmenu hranice katastrálneho územia tak, aby areál lyžiarskeho vleku patril Stropkovu. Ďalej, aby majetok mesta sa finančne delil pomerne k ploche katastrov. A napokon, aby v prípade plánovanej delimitácie majetku VVaK na obce bol majetok čerpacej stanice Zimný potok prevedený do majetku mesta. Zaznela aj nová požiadavka mesta, aby náklady na zmenu hraníc katastra znášala obec Bokša.
"Obec Bokša ešte predsa neexistuje, jej obyvatelia sú zatiaľ občanmi mesta Stropkov a platia dane do mestskej pokladnice. Pritom Bokšania nepožadujú zmenu hraníc katastra. Dáva to nejaký zmysel? Tak, ako problematika areálu Zimný potok, ktorého vlastníkom je VVaK Košice, aj táto požiadavka je neopodstatnená. Mesto je povinné zabezpečiť odčlenenie," vyjadril sa k tejto otázke J. Mikita. Jeho rady spoluobčanom z Bokše sú jednoznačné - súhlasiť so všetkými požiadavkami mestskej samosprávy, aby jej nič nebránilo pristúpiť k vypracovaniu žiadosti o rozdelení mesta. "Pokiaľ zástupca mesta prehlási: ´Buď budete súhlasiť so všetkým alebo sa neosamostatníte´, nie je potrebné o ničom jednať iba so všetkým súhlasiť," znel dôvod takejto rady J. Mikitu.
Tajomník komisie pre správu majetku mesta Stropkov a riešenie bytovej otázky Marek Soóš však protestoval: "Nie je to pravda. Nič také na stretnutí neodznelo. Oni nás obviňujú, že spomaľujeme proces odčlenenia, ale dva roky sa neozvali."
Vyjasnenie otázky, kto má hradiť zmenu hraníc katastra a kto má podať žiadosť o ich zmenu, bolo posunuté na ďalšie zasadnutie komisií. Ti sa má uskutočniť ešte na budúci mesiac. Dovtedy mestský úrad preverí na katastrálnom úrade tamojšieho okresného úradu postup pri zmene hraníc katastra. Okrem najnovšej požiadavky Stropkova oprávnení zástupcovia mestskej časti Bokša predbežne súhlasia s prvými tromi požiadavkami, hoci rokovanie o delení majetku mesta skĺzlo do polohy delenia dlhov mesta. Deliť sa teda bude v pomere k počtu obyvateľov a nie k ploche katastrálnych území. "Od začiatku bolo zrejmé, že ide o dlhy. Pri zmene spôsobu delenia majetku sme im vyšli v ústrety, pretože takýto spôsob delenia je pre nich výhodnejší," uviedol M. Soóš.
V každom prípade k rámcovej dohode došlo a nič nestojí v ceste, aby občania Bokše na jeseň budúceho roku volili svojho starostu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.