Nice. V Spoločnej deklarácii, ktorú včera prijali na záver dvojdňového 11. stretnutia šéfov zákonodarných zborov štátov zúčastňujúcich sa na procese rozširovania únie v Bratislave, uvádzajú, že neexistuje dôvod odkladať rozšírenie EÚ. Podľa ich názoru únia môže splniť svoj záväzok a uzavrieť rokovania ku koncu budúceho roku.
Európsky parlament (EP) ako zastupiteľský orgán poslancov členských krajín EÚ je proti akémukoľvek deleniu uchádzačov o členstvo do skupín. Zdôraznil to jeho podpredseda Guido Podesta na spoločnej tlačovej besede. Nevylúčil, že desať asociovaných štátov bude prijatých spoločne, v prípade Bulharska a Rumunska však môže trvať približovací proces o niečo dlhšie ako u ostatných. Tento zámer by nemali asociované štáty chápať ako nejaký "trest", ak prejavili ambície vstúpiť do EÚ samostatne.
Predsedovia parlamentov kandidátskych krajín privítali, že otázky voľného pohybu osôb ešte nie sú v únii uzavreté, vedie sa o nich otvorená diskusia v záujme toho, aby sa objasnila celá problematika udeľovania výnimiek po rozšírení EÚ. Najvyšší predstavitelia parlamentov asociovaných krajín veria, že sa ich občania budú môcť po podpísaní prístupovej zmluvy zúčastniť v roku 2004 na voľbách do Európskeho parlamentu.
Účastníci bratislavského summitu sa vyslovili za posilnenie úlohy Európskej komisie (EK) a Európskeho parlamentu (EP). Vítajú úsilie zamerané na prerozdelenie kresiel v EP. Zároveň však vyjadrili ľútosť nad tým, že princíp proporčnosti nebol dodržaný v prípade Maďarska, Česka a Malty, ktoré majú dostať menej kresiel ako iné štáty s porovnateľným počtom obyvateľov.
Predseda slovenského parlamentu Jozef Migaš za najvýznamnejší prínos summitu v Bratislave označil vyslanie jednoznačného signálu o záujme vstúpiť do EÚ, takisto možnosť diskutovať o formách premeny únie a výkonnosti jej štruktúr a premenu princípu vzájomnej súťaživosti na solidaritu a spoluprácu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.