zaregistrovaná.
Na základe zákona č. 192/92 o registrácii cirkví je u nás registrovaných pätnásť cirkví a náboženských spoločností - ich zoznam je napríklad na sčítacom hárku. Slovenská legislatíva stanovuje na registráciu novej cirkvi predložiť minimálne 20-tisíc podpisov plnoletých osôb, ktoré sa k cirkvi hlásia a majú trvalý pobyt na území Slovenska.
Od revolúcie boli túto kvótu schopní splniť len Svedkovia Jehovovi, ktorí bolo zaregistrovaní v roku 1992. Menšie náboženské spoločenstvá, ak chcú získať štatút právnickej osoby, sa preto registrujú na ministerstve kultúry ako občianske združenia s kultúrnym či charitatívnym obsahom. Scientologická cirkev ako občianske združenie registrovaná nie je. Na svoje pôsobenie používa obchodnú sféru - firmy a tzv. dianetické centrá, ktoré za poplatky ponúkajú tréningy, kurzy a školenia. Činnosť týchto spoločností môžu sledovať orgány činné v trestnom konaní.
V Slovenskej republike platí zásada slobody náboženského vyznania. Na rozdiel od policajných štátov zakázať činnosť občianskeho združenia možno len vtedy, ak koná v rozpore so zákonom. Podobne je to aj v prípade cirkví. "Predpokladom na zrušenie registrácie ktorejkoľvek cirkvi alebo náboženskej spoločnosti je preukázané porušovanie zákonov, ohrozovanie bezpečnosti občanov a verejného poriadku, zdravia a mravnosti, zásad ľudskosti a znášanlivosti alebo ohrozovanie práv iných právnických osôb a občanov," hovorí riaditeľ cirkevného odboru ministerstva kultúry Ján Juran.
Podľa nášho Trestného poriadku môže trestný čin spáchať len jednotlivec, nie skupina osôb. "Musela by sa preskúmať priama príčinná súvislosť medzi trestným činom jednotlivca a učením náboženskej skupiny o páchaní trestných činov, alebo dokázať, že jednotlivec dostal pokyn priamo od vedenia skupiny. Takéto dokazovanie je pomerne zložité," povedal Juran.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.