obžalovaného kolegu Roberta Hanssena. Ten pracoval ako špión pre Moskvu 15 rokov.
Bývalý agent E. Pitts uviedol, že počas vypočúvania v júni 1997 vyšetrovateľom z FBI povedal, že podozrieva Hanssena z toho, čo nazval "podozrivou aktivitou". "Hanssen sa začiatkom deväťdesiatych rokov pokúšal bez schválenia o získanie prístupu k tajným informáciám v elektronickom počítači," povedal Pitts, ktorý sa priznal k vine za špionáž a bol odsúdený na 27 rokov odňatia slobody.
Hanssen pracoval pre FBI 25 rokov a pred troma mesiacmi ho uznali vinným zo špionáže v 21 bodoch obžaloby. Obžaloba obsahovala obvinenie Hanssena za odovzdávanie utajovaných amerických údajov Sovietskemu zväzu a neskôr Ruskej federácii za odmeny v celkovej sume asi 1 400 000 dolárov. Tieto údaje zahŕňali medziiným informácie o amerických umelých družiciach a systémoch včasnej výstrahy.
Zistenie, že bývalý agent Pitts podozrieval Hanssena, poskytuje prvé dôkazy o tom, že FBI dostal výstrahy kontrašpionáže, v ktorých bolo konkrétne uvedené Hanssenovo meno. Od jeho zatknutia obvinili Federálny úrad pre vyšetrovanie, že neurobil dosť na prevenciu toho, čo federálni prokurátori nazvali "vážnym porušením bezpečnostných opatrení".
Bývalý agent Pitts podľa vlastných slov nevedel, že Hanssen mohol špehovať pre Rusov. Príhoda s počítačom mu však naznačovala, že Hanssen sa pokúšal o tajné získavanie jemu neprístupných informácií.
Ako uviedol tlačový zástupca FBI John Collingwood, počas vyšetrovania v júni 1997 Pitts menoval Hanssena, avšak dodal, že ako špióna neidentifikoval nikoho.
V prípade uznania viny by Hanssen mohol byť odsúdený na smrť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.