Denis Tito. Hoci táto myšlienka je hudbou ďalekej budúcnosti, vesmírna agentúra USA nechala jej reálnosť preveriť hneď dvom pracovným skupinám.
Na prvý pohľad vyzerá všetko poriadne pritiahnuté za vlasy: Vesmírni turisti pocestujú do kozmu v kabíne zavesenej na lane, ktoré bude pripevnené na asteroide obiehajúcom okolo Zeme. Druhý koniec lana bude uviazaný na niekoľko kilometrov vysokej veži stojacej v blízkosti rovníka, informuje britský časopis New Scientist.
"Možno sa nám to podarí zrealizovať na konci tohto storočia," hovorí David Smitherman z Marshallovho centra NASA. Najväčšou technickou výzvou je lano: Musí uniesť nielen kabínu, ale aj hmotnosť samého seba. Hmotnosť lana by bola enormná, pretože by muselo byť dlhé asi 47.000 kilometrov. Okrem toho musí byť vyrobené z materiálu, ktorý je aspoň 30-krát pevnejší v ťahu než oceľ.
V súčasnosti žiadny podobný materiál neexistuje. Lano by však mohlo podľa názoru vedcov pozostávať zo zväzku maličkých nanorúrok, ktoré tvoria špeciálne usporiadané atómy uhlíka. Takéto lano by bolo teoreticky asi 60-krát pevnejšie ako oceľ.
Kabína, ktorá by putovala po lane do vesmíru, by do svojho cieľa dorazila asi za 18 hodín. Vedci odhadujú, že náklady na takýto spôsob dopravy do kozmu by sa znížili zo súčasných 22 000 dolárov na kilogram váhy na 1,5 dolára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.