Pripravovali sa na novú situáciu a šetrili peniaze na plynové sporáky, prietokové ohrievače a iné spotrebiče už v roku 1998, kedy sa začala stavba. Zaplatili, nakúpili, na spotrebiče im už dávno plynie záručná doba, ale nemohli si ich doteraz ani len vyskúšať. Ich vynaložené prostriedky a nebolo ich málo. Veď popri nákladoch na spotrebiče, uhlie na zimu pre jednu domácnosť stojí zhruba 25 tisíc korún, boli vinou zdĺhavého procesu umŕtvené. Na zimu pred dvoma rokmi preto nezabudnú. No a vlani už niektoré rodiny nemali peniaze na uhlie. Museli kúriť drevom. Preto niet divu, že v Štefanovciach i Hendrichovciach, kde je rovnaká situácia, vari niet jediného domu, z ktorého by sa neozývala kritika.
Plynofikáciu dodávateľ stavby ukončil v roku 1999a všetci čakali na deň D. Ten však napriek sľubom dodnes nenastal. Zaujímal nás dôvod, a tak sme včera oslovili starostu Štefanoviec Jána Juščáka. "Pýtate sa na dôvod? Ten nepoznám ani ja. Sám nechápem, prečo sa doteraz neuskutočnilo preberacie konanie zo strany Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Podľa mňa po preberacom konaní, môžu mať ľudia plyn do týždňa, ale prečo sa doteraz neuskutočnilo, to nám nikto nevysvetlil." Ako sme sa dozvedeli, ešte vlani v decembri starostovia obcí Štefanovce a Hendrichovce, odovzdali spoločnú stavbu košickému riaditeľstvu SPP a uzavreli Dohodu o prevzatí zmluvných záväzkov, vrátane delimitačného protokolu. Svojim podpisom to potvrdil riaditeľ SPP v Košiciach Dušan Pšenčík.
Prevodom sa teda stali investormi a prevzali na seba záväzky za viac ako 9 miliónov korún. Realizátor stavby má tiež záujem na tom, aby ľudia mohli plynové prípojky využívať, ba ako sa nechal počuť jeden z konateľov dodávateľskej firmy sú ochotní na úhradu pohľadávok počkať.
"Preberacie konanie malo byť 5. apríla tohto roku v Hendrichovciach. Telefonicky mi však oznámili, že sa preberacie konanie prerušuje do novembra roku 2002 bez udania dôvodu," vysvetlil nám starosta Juščák.
Tento problém sa pretriasal aj na utorkovej porade starostov okresu Prešov, ale reakcia prednostu Okresného úradu v Prešove Milana Benča im veľmi nepomohla. Prednosta mal od plynárov také informácie, že dlhujú realizátorovi peniaze a preto stále nemajú spustený plyn. Podľa starostu však žiadne dlhy nemajú. Zaujímalo nás aj stanovisko košického riaditeľa SPP Dušana Pšenčíka. Zastihli sme ho až neskoro popoludní a na našu otázku prečo dodnes nemajú spomínané obce plyn odpovedal: "V tejto chvíli nemôžem hovoriť o konkrétnych dôvodoch, ale môžem ich preveriť. Myslím si však, že starostovia majú také informácie, ako pracovníci nášho investičného úseku." Hoci zovšeobecnene, ale predsa nám naznačil, že príčina bude v nedostatku prostriedkov. Zdôraznil, že tento rok mali investície krátené o dve tretiny. "Tým je povedané všetko," ukončil včera rozhovor riaditeľ Pšenčík. Keďže zásadné otázky ostali nezodpovedané, riaditeľa Pšenčíka znovu oslovíme a k tomuto problému sa vrátime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.