iba zmršťujú. Pokiaľ proti tomu systematicky nebojujeme, začína sa proces zmršťovania už od veku 25 rokov.
Duševnú výkonnosť človeka ovplyvňujú tri faktory: prirodzené (dedičné) nadanie, zdravie a podnety okolitého prostredia. Na precvičenie mozgu majú význam predovšetkým podnety okolitého prostredia. Prostredie, ktoré nás obklopuje, zaisťuje nielen potrebné podnety, ale rýchle odhaľuje i nedostatky duševnej výkonnosti. Mozgovým cvičením možno takýmto prípadom úspešne predchádzať.
Vlastnému precvičovaniu mozgu by však mala predchádzať prípravná fáza. Najprv musíme dosiahnuť stav uvoľnenia, napr. uvoľňovacím cvičením. Odporúčame sústrediť sa na dýchanie nosom. Týmto sa najprv eliminujú rušivé vplyvy okolitého prostredia. Na to by mala nadväzovať ľahká telesná činnosť, napr. ranná gymnastika, pri ktorej sa človek "preberie". Športom sa vylučujú telesné hormóny, endorfíny, ktoré podnecujú duševnú činnosť. Do prípravnej fázy patrí aj aktivizácia zmyslov, napr. počúvaním príjemnej hudby pri šálke voňavej kávy. stimulácia zmyslov totiž súčasne aktivizuje aj mozog.
Vlastné mozgové cvičenie zahrňuje jednoduchšie cvičenia v zapamätávaní čísel, zložitejšie porovnávanie číselných radov a strategické cvičenie.
V prvej fáze by sme sa mali pokúsiť naučiť sa naspamäť niekoľko telefónnych čísel. Za bežných okolností to ľudia v priemere dokážu dosiahnuť na sedem čísel, rozpoznať ich a označiť. Komplikovanejšie je cvičenie s viacmiestnymi číslami. V ďalšej fáze by sme mali čítať rýchlo a nahlas. To podporuje schopnosť zapamätať si a predlžuje čas, počas ktorého sa vyslovené uchováva v mozgu.
K cvičeniu mozgu patrí aj tzv. strategické cvičenie. Vypočujme si určitý pojem, počkajme 15 sekúnd a potom sa ho pokúsme zaznamenať. Pokiaľ sa nám to darí, máme dobré predpoklady na to, aby sme cvičenia mozgu uskutočňovali úspešne. vyskúšajme si tiež, ako často si musíme nejaký pojem opakovať, aby nám pevne utkvel v pamäti.
Okrem týchto cvičení s číslicami a pojmami ponúka každodenný život množstvo príležitostí, ako si len tak mimochodom precvičovať mozog. Zapamätajme si napr. mená ľudí, s ktorými sa zoznámime. To nielen pomáha našej pamäti, ale prospeje nám aj pri ďalších stretnutiach.
Ku každodennému cvičeniu mozgu patrí aj učenie sa naspamäť. zapamätajme si denne malý úsek textu, napr. z novín, ktoré práve čítame. Ak teda jedného dňa zistíme, že už si nedokážeme zapamätať žiadne mená, že máme ťažkosti, keď musíme sledovať nejaký rozhovor, alebo myslí nám to pomalšie, je načase začať s cvičením mozgu. Takéto pravidelné "duševné prechádzky" umožňujú prechádzať "hrdzaveniu" nášho mozgu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.