organizmu, ktorý je už naň "nastavený". Najvúčším nebezpečenstvom sú tuky. Nie ale všetky, ako to dokazujú posledné výskumy. Obmedzte (nevylúčte) podľa nich všetky saturované tuky vrátane masla, kokosového oleja, palmového oleja, kakaového masla. Ako ich spoznáte? Zostávajú tuhé aj pri izbovej teplote a rozpustia sa iba pri zahriatí. V malom množstve udržiavajú kožu zdravú, vo vysokom zaťažujú telo.
Ak zdravý prírodný tuk zohrejeme na vysokú teplotu alebo ho hydrogénujeme, vznikne nebezpečná trans-mastná kyselina. Hydrogenácia sa používa pri výrobe margarínov, krehkého cesta, sušienok, kukuričných lupienkov, slaných tyčiniek a arašidového masla. V lekárskom časopise New England Journal of Medicine vyšla štúdia o trans-mastných kyselinách. Tie prispievajú k ochoreniu srdca až infarktu 14-krát viac, ako nadbytok saturovaných tukov. Ďalšia zistila u žien s rakovinou prsníka zvýšenú hladinu trans-mastného tuku. Väčšina polotovarov obsahuje tento tuk, čo je často na obale označené: čiastočne hydrogenizovaný olej, alebo rastlinné tuky. Vždy, keď siahneme po potravine, obsahujúcej hydrogenizovaný tuk, zvýšime si prívod kalórií a znížime prívod výživných látok. Odborníci tvrdia, že vo väčšine prípadov platí: ak jeme jedlá s krátkou životnosťou, o to ju budeme mať dlhšiu my.
Čítajte štítky na potravinách a dávajte pozor na výrazy "hydrogenizovaný" alebo "čiastočne hydrogenizovaný". Aj pri varení zmenšite plameň, aby sa olej nepremenil na trans-mastné kyseliny.
Autor: P/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.