staviteľov - naturistov. Dedinka je vystavaná po oboch stranách Studeného potoka tak, aby charakterizovala celú Oravu. nájdete tu stavby z tatransko-goralskej i beskydskej oblasti, dolnej Oravy i z Hruštínskej doliny. Všetko fascinuje svojou jednoduchou dokonalosťou tvarov, účelnosťou a čistotou štýlu. Človek tu má pocit, akoby sa vrátil do minulosti. V skanzene sa nachádzajú kompletné poľnohospodárske usadlosti, samostatné obytné domy, zrubové komory, senníky, studne, salaš. Zo sakrálnych stavieb kostol, cintorín, stĺpy svätých a zvonice. Interiéry sú zariadené dobovým nábytkom a pece už akoby len čakali na to, kým sa v nich rozhorí oheň a starostlivé ruky gazdinej pripravia niektoré z typických oravských jedál. Nám sa vďaka nakrúcaniu televízneho kulinárskeho cyklu Varím, varíš, varíme podaril toto očakávanie naplniť. V peciach zapraskal oheň, kuchyne ožili, zaplnil ich televízny štáb a k hrncom sa postavili tety z neďalekého Zuberca. Hrať nemuseli nič, len celkom prirodzene varili to, čo dodnes varievajú tak, ako sa to naučili už v mladosti od svojich mám a starých mám. Takmer rozprávkovej babičke Márii Matiščíkovej pri spomienkach občas vyhŕkli aj slzy. Spomínala na to, ako sa pred 60-tmi rokmi žilo a ako sa prvýkrát v živote rozhodla napiecť tradičný mrežovník. Nebolo to tak ako dnes - suroviny si musela zabezpečiť sama. Núka a cukor síce v komore boli, ale tvaroh bolo treba urobiť a čučoriedky, čiže hafiry zas nazbierať. Na hafiry chodievali dievčence až na Roháče a ak bola dobrá sezóna, naraz ich nazbierali 40 i 50 kíl. Nosievali ich v nošiach na chrbte a predávali za pár drobných. Zišla sa každá korunka, veď na Orave sa nežilo ľahko...
Pani Mária prežila život v práci, skúsila radosť i žiaľ, biedu i relatívny dostatok. Najlepšie jej je však vtedy, keď sa zíde celá rodina - deti, 10 vnúčat a 3 pravnúčatá - a ak všetkým chutí, napríklad aj tradičný mrežovník.
Mražovník
Potrebujeme: 250 g stuţeného pokrmového tuku, ˝ kg polohrubej m?ky, 3 vajcia, 350 g kryštálového cukru, sódabikarbóna, 1 kg čučoriedok, práškový cukor, 250 g tvarohu.
Postup: Z preosiatej múky, sódabikarbóny, margarínu, 2 vajec a cukru vypracujeme vláčne cesto. Z cesta vyvaľkáme plát, pričom si časť cesta necháme na zdobenie. Plát preložíme pomocou valčeka na vymastený a múkou vysypaný plech. Potom naňho uložíme tvaroh, ktorý sme rozmiešali s práškovým cukrom. Vrch husto posypeme ovocím a kryštálovým cukrom. Zo zvyšného cesta formujeme šúľky, z ktorých vytvoríme na povrchu koláča mriežku. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a pečieme vo vyhriatej rúre asi trištvrte hodinu. V zimnom období sa tento tradičný koláč robí s lekvárom.
Šúľané halušky
Potrebujeme: 1 kg zemiakov, polohrubá múka, soľ, vajce, bryndza, kyslá kapusta, mlieko, údená slanina.
Postup: Obielené zemiaky postrúhame sčasti na jemnejšom a sčasti na hrubšom strúhadle a potom ich vytlačíme cez handričku tak, aby zostali polosuché. Robievalo sa tak preto, lebo múky bývalo málo a zemiakov dosť. Do takto vytlačených zemiakov pridáme múku, 1 vajce, soľ a vypracujeme tuhé cesto. Z cesta šúľame šúľky tak, že vždy si odtrhneme kúsok cesta, pomúčime ho a v rukách šúľame. Potom odtrhávame malé kúsky, hádžeme ich do vriacej osolenej vody. Keď sú halušky hotové, zalejeme ich trochou studenej vody a vyberieme ich. Halušky dokončievame buď tak, že ich premiešame s kyslou kapustou, udusenou na masti, alebo ich zalejeme prevareným mliekom, alebo ich podávame s bryndzou, ktorú sme rozrobili s vodou, v ktorej sa halušky varili. Vrch môžeme poliať rozpraženou slaninkou.
Rezance so slivkami
Potrebujeme: 1 kg polohrubej múky, 4 vajcia, soľ, voda, sušené slivky (400 g), klinčeky, škorica, kryštálový cukor.
Postup: Múku preosejeme, vysypeme na dosku, urobíme v nej jamku, rozbijeme celé vajcia, jemne prisolíme a vypracujeme polotuhé cesto. Z cesta vyvaľkáme plát, ktorý narežeme na pásiky. Poukladáme ich na seba a potom krájame hrubšie rezance. Rezance uvaríme vo vriacej vode, scedíme, prepláchneme, omastíme a odložíme na teplé miesto. Sušené slivky varíme v troche vody. Keď sú mäkké, dochutíme ich škoricou, klinčekmi a trochou cukru. Podávame s rezancami. Rezance môžeme využiť aj pri príprave slaného pokrmu. V tom prípade ich rozmiešame s tvarohom a polejem ich opraženou slaninkou, prípade ich pridáme k praženici. Medzi staré spôsoby úpravy rezancov patrí aj ich podávanie s krupicovou múkou - na sladko, alebo s makom či orechmi, prípadne lekvárom a sladkým tvarohom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.