vysoká. Názory sú rôzne, čo určite zistíte pri čítaní nasledujúcich riadkov. Preto na vysvetlenie tejto problematiky existuje viac názorov, ktoré by sa mali vzájomne rešpektovať. Jednotlivé vysvetlenia sú však natoľko odlišné, že ťažko určiť, ktorý je správny. Prinášame viac vysvetlení, aby si každý mohol urobiť vlastný názor.
Jeho správanie a tvar sú väčšinou nevyspytateľné. Môže mať napr. aj tvar tenisovej loptičky. Je dobre, ak sa z nášho okolia s tichým zasyčaním vytratí. Nie je to vždy tak. Stáva sa, že ničí okolo seba všetko, čo mu príde do cesty. Vedcom sa dodnes nepodarilo nájsť uspokojivé vysvetlenie fyzikálnej podstaty guľového blesku. Na túto tému sa už objavilo mnoho hypotéz, niektoré z nich sú priam fantastické. Môže ísť napríklad o čiernu dieru, prípadne antihmotu, no tieto predstavy nie sú vedecky dokázané. Podaktorí vedci dokonca problém guľového blesku odmietajú. Táto záhada nie je žiadnou novinkou, zmienky o ňom sa už objavili v stredovekej a starovekej literatúre.
Veľmi výstižne popisuje tento zvláštny jav Plinius Starší vo svojich Kapitolách o prírode. Tretí druh blesku má podivuhodné vlastnosti: vyčerpáva sudy, roztavuje kovy. Blesk ktorý vzniká v uzavretých miestnostiach popisoval už Aristoteles. Zo XVI. storočia je známy prípad Diany z Poitiers, ktorú popálil guľový blesk v uzavretej miestnosti. Paradoxné na celej situácii je, že Diana sa práve chystala na príjemnú udalosť- svadobnú noc. Profesor G. W. Richmann sa stal v Rusku v roku 1753 obeťou blesku. Život vedca vyhasol pri jednom z jeho pokusov s hromozvodom. Podľa očitých svedkov vraj profesora zabila ohnivá guľa, ktorá sa z ničoho-nič objavila na zariadení, kde profesor pracoval.
Je viac prípadov z celého sveta, keď sa tento zvláštny objekt celkom nečakane objavil. Marcel Faivre zo Švajčiarska uvádza, že sa počas letov stretával s guľovým bleskom pomerne často. Mal veľkosť pingpongovej loptičky a najčastejšie sa objavoval na krídlach lietadla. Jeho energetický náboj musí byť obrovský, keď dokáže rozložiť vodu na vodík a kyslík. John Lehn opisuje, ako ho v roku 1921 navštívil guľový blesk v kúpeľni. Vraj zamieril do umývadla, kde roztavil kovovú retiazku. Podľa ďalších svedectiev pozorovali tento prírodný jav ako poskakoval po korunách stromov. Celý úkaz mohol trvať asi desať sekúnd. Podľa iných svedectiev guľový blesk vošiel cez okno do miestnosti, neurobil žiadnu škodu a zmizol.
Čo je to vlastne guľový blesk? Odborníci sa zhodujú v tom, že úkaz ovplyvňujú mimoriadne podmienky. Tieto vznikajú pravdepodobne v súvislosti s búrkou. Priaznivo tento úkaz ovplyvňuje vysoká vlhkosť vzduchu, rozloženie elektrického náboja v atmosfére. Niektoré pozorovania v bezoblačnom počasí vnášajú do tejto problematiky mnoho nejasností. Guľový blesk svedkovia popísali ako kruhový objekt priemeru okolo dvadsať centimetrov, jeho trvanie odhadujú v rozpätí od päť do dvanásť sekúnd. Nie je zanedbateľná ani jeho rýchlosť, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od troch do piatich metrov za sekundu. Tí, čo taký jav pozorovali, tvrdia, že vydáva syčiaci zvuk a môže mať aj malý chvost, podobne ako kométy. Farba býva načervenalá žltá, prípadne modrá. Podľa svedkov je guľový blesk sprevádzaný typickou vôňou ozónu. Je známe, že tento plyn je produktom búrkových výbojov vo vzduchu. Podľa niektorých názorov je guľový blesk súčasťou tichého elektrického výboja a veľkosti pretekajúceho prúdu. Decentné zasršanie nastane v okamihu, keď kanálom prestane pretekať prúd. Ničivé následky má ďalší blesk, ktorý kanálom prebehne.
Na vysvetlenie tejto záhady existujú aj ďalšie argumenty, niektoré z nich sa zdajú byť skôr fantastické. Medzi serióznejšie názory patria tie, ktoré tvrdia, že guľový blesk je súčasťou atmosferického výboja. Podľa iných názorov je to svietiaca horúca plazma. Podľa ďalších názorov ide o horiaci plyn, neobvyklú chemickú reakciu, supravodivý prstenec, či dokonca antihmotu. Ani jedno z týchto vysvetlení nebolo doteraz vedecky dokázané.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.