je v súlade s rozhodnutím rady veriteľov speňažiť majetok a vysporiadať aspoň čiastočne záväzky. Nový zákon o konkurze hovorí, že správca má svoju prácu dokončiť do 18 mesiacov. Čo ale robiť v prípade, ak bývalé vedenie podniku vznáša neustále námietky a správca má tak zviazané ruky? A práve to sa stalo aj v prípade konkurzu, ktorý vyhlásil Krajský súd v Košiciach 23. mája minulého roku na spoločnosť Víno a. s.
Keďže od vyhlásenia konkurzu uplynul už rok, nakontaktovali sme sa na správkyňu konkurznej podstaty JUDr. Helenu Pribulovú, aby sme sa jej opýtali, ako pokračuje odpredaj majetku, okrem iného jednotlivých prevádzok v Sobranciach, Michalovciach, Kráľovskom Chlmci a v Moldave. Na naše nemalé prekvapenie však správkyňa s odpredajom ešte ani len nezačala. Plán speňažovania totiž musí odsúhlasiť schôdza veriteľov. Tá nemohla byť uznášaniaschopná, pretože bývalý riaditeľ Vína a. s. Pavol Dudrík neustále vznáša voči konkurzu námietky. Zviazané ruky má teda nielen správkyňa, ale aj sudcovia.
"Bývalé vedenie nám ani rok po vyhlásení konkurzu nepredložilo účtovné knihy a ostatné podklady v zmysle zákona o konkurze a vyrovnaní. Pán Dudrík argumentuje tým, že ja som znehodnotila počítačovú sieť, v ktorej tieto dáta vraj mali byť," poznamenala H. Pribulová. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že chýbajú dáta za niekoľko posledných rokov, ktoré keby existovali, by mali byť uschované nielen v záložnom zdroji, ale aj osobitne zaknihované. "Prístup bývalého vedenia klasifikujem ako marenie konkurzného konania a dala som v tejto súvislosti podnet na príslušné orgány," dodala H. Pribulová.
Pavol Dudrík vzniesol nedávno už tretiu námietku a prípad je teda tretíkrát na Najvyššom súde SR. Tentoraz namieta zaujatosť všetkých sudcov Krajského súdu v Košiciach.
V marci sa síce uskutočnila schôdza veriteľov, bola však bez prieskumného pojednávania, keďže bola vznesená námietka voči sudcom a sudca sa jej teda nemohol zúčastniť. Helena Pribulová na nej aspoň informovala veriteľov o krokoch, ktoré medzitým podnikla. "V zmysle zákona o konkurze môžem majetok prenajímať, rovnako tak ukladá povinnosť speňažiť aj pred prieskumným pojednávaním tie zásoby, ktoré neznesú odklad, napríklad z dôvodu znehodnotenia. Tu boli zásoby vína, ktoré som musela odpredať. Bývalý riaditeľ nám opakovane tvrdil, že ide o kóšer vína a archívne vína, ktorých cena sa pohybuje aj okolo 400 korún za liter. Vyslovene nám zakázal otvárať ich, keď sme chceli urobiť degustácie a analýzy, či skutočne zodpovedajú deklarovaným parametrom. Keďže termín na ich predaj sa mi výrazne krátil, rozhodla som sa predsa len odobrať vzorky na analytický rozbor. Dočkali sme poriadneho prekvapenia. Nielenže nešlo o vysokokvalitné vína, ale boli doslova zlé, takmer na hranici použitia. Ich cena niekoľkonásobne prepadla."
Jestvujú reálne indície, že víno bolo v zlom stave už pred vyhlásením konkurzu, čoho dôkazom sú listy podriadených riaditeľovi, v ktorých upozorňovali na zlý stav vína. Napriek tomu však ostalo vedené ako vysokokvalitné.
Zásoby vína sa podarilo správkyni predať a to jedinému záujemcovi. Jednotlivé prevádzky s výnimkou Moldavy prenajala. S odpredajom však musí čakať, kým prípad neuzavrie súd. "Stretla som sa zo strany pána Dudríka s vyhlásením, že som to ja, kto spôsobuje prieťahy v konaní," povzdychla si H. Pribulová. Faktom však je, že konkurzný proces vedome predlžuje bývalý riaditeľ tým, že neustále vznáša námietky.
Ako sme už v našich novinách informovali, bývalý štátny podnik sa privatizoval za čias Mečiarovej vlády v polovici mája 1995. Predajná cena dosahovala v tom čase pre akciovku Víno 265,6 milióna korún, z toho 81 miliónov malo byť preinvestovaných. Opýtali sme sa H. Pribulovej, či bolo v posledných rokoch výraznejšie v podniku alebo prevádzkach investované. "Stav technológií a objektov tomu v žiadnom prípade nenasvedčuje," odpovedala.
Celkový dlh spoločnosti voči veriteľom predstavuje pol miliardy korún. Najväčšími veriteľmi sú Konsolidačná banka, VÚB a Fond národného majetku, ktorý doposiaľ nedostal všetky peniaze za sprivatizovanie podniku. Dlh voči nemu predstavuje zhruba 70 miliónov korún. Akcionárska štruktúra Vína a. s. ostáva verejnosti neznáma. Hlasy v zákulisí však unisono hovoria o tom, že privatizovali ľudia blízki bývalej Mečiarovej vláde. Žeby sa aj konkurz naťahoval preto, lebo ktosi verí v povolebný návrat starých čias?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.