predsavzatie, že "najprv sa s nimi porozpráva a až potom sa rozhodne", vyrazil tandem generálov bez sľúbeného interview. Ak teda tým nemalo byť osobné oznámenie, ku ktorému si Jána Piptu a Jaroslava Ivora predvolal.
Šimko teda začal zostra, akurát že nie od podlahy, ale od plafónu. Je to ten istý Šimko, ktorý na prvú priamu otázku, čo dostal po svojej nominácii, že "čo chce zmeniť v rezorte vnútra", odpovedal, že "mediálnu politiku". A aby to bolo ešte interesantnejšie, ten Vladimír Palko, ktorý čoby Šimkov konkurent na rovnakú otázku odpovedal, že "myslím, že rezort potrebuje personálne zmeny", včera okamžite reagoval tým, že "odvolanie Ivora bola hanebnosť". Dodal ale, že "zmeny sú síce potrebné, ale treba ich robiť so znalosťou veci".
Dá sa teda dedukovať, že neboli celkom do vetra indície, ktoré naznačovali, že mocenský zápas o ministerstvo vnútra medzi SDKÚ a KDH má AJ iné, než rýdzo politicko--stranícke pozadie. Zdôraznime slovko "AJ" - práve preto, lebo snaha bagatelizovať koalično-politický rozmer konfliktu medzi Dzurindom a KDH išla práve z tých kruhov, ktoré vyzdvihovali ekonomicko-mocenský aspekt zápasu o tento silový rezort.
Beží skrátka asi o to, že KDH a SDKÚ, ktoré vládli kedysi na vnútre ako jedno telo a jedna duša, sa po politickom rozdvojení rozdvojili aj na vnútre; časť funkcionárov ostala "verná" KDH, časť sa naväzbila na perspektívnejšiu partaj svojho exministra. A rodeo okolo vnútra, ktoré sme po Pittnerovej demisii tak obdivovali, mohlo byť naozaj sčasti o tom, či SDKÚ vyrazí odtiaľ vplyvové štruktúry KDH, alebo KDH vyčistí rezort od SDKÚ.
Piptovi teda nepomohlo ani čerstvé menovanie generálom (Ivor už bol skôr - menovaný ešte za Moravčíkovej vlády). Schustera už nemusí zožierať, že "máme až 7 policajných generálov". Bude ich už "iba" päť, keďže obaja odchádzajú do civilu. A nadstav by mohol klesnúť dokonca na 4; záhadou (alebo nie?!) totiž je, prečo Šimko sa jedným vrhom nezbavil aj šéfa inšpekcie Antona Rázgu. A možno ešte väčším tajomstvom je, prečo nepadol aj podplk. Stieranka, riaditeľ Úradu finančnej polície.
Tzv. vojna policajtov, čo sa podľa viacerých slovenských médií rozpútala tesne pred nástupom Šimka, má totiž vskutku šťavnaté pozadie, na ktorom sa dá odtušiť rozsiahla trestná činnosť. Kauza odposluchu telefónu komerčného právnika, ktorý mal ÚDAJNE pracovať na vymáhaní pohľadávok VSŽ, nemá iba tú kúzelnú pointu, že akcia finančnej polície bola nezákonná, ale navyše informácie z odposluchu preukázateľne unikali smerom k podnikateľským skupinám, ktoré je lepšie ani nemenovať. Je dôvodné podozrenie, že prešetrenie, ktoré dotknutý právnik na inšpekcii MV inicioval, bolo zmanipulované. Podľa zdrojov, ktoré sú veľmi kvalitne informované, ale za ich nezaujatosť sa tiež nedá ručiť, inšpekcia na pokyn samotného Piptu šetrenie dokonca manipulovala tým smerom, aby boli odstránení z polície niektorí ľudia, podieľajúci sa na odhaľovaní trestných činov ešte z Mečiarovej éry. To je MOŽNÉ vysvetlenie utorňajšej, údajne absolútne difamačnej správy TASR o tom, že inšpekcia postúpila prokuratúre rozsiahly spis týkajúci sa zneužívania právomocí verejného činiteľa (...), za čím má stáť, ÚDAJNE, priamy útok na šéfa odboru obzvlášť závažnej tr. činnosti Šáteka.
Isteže, veľa je toho ÚDAJNE. ISTÉ však je, že obsahy odposluchov z finančnej polície PREUKÁZATEĽNE unikali, čo malo byť dosť pre ministra Šimka, aby vykončil aj Stieranku. Otázka, prečo váha, je priveľmi vzrušujúca, aby sme ďalej špekulovali. Navyše, finančná polícia má podľa všetkých dostupných zdrojov katastrofálne výsledky, zlyhala na Duckého zmenkách, nenašla ani zlomok z tých sto miliárd, ktoré sa v štátnych bankách vytunelovali, maximum, čo zvládla, boli srandičky typu "klub Astran" a pyramídové domčeky.
Vladimír Palko by bol na vnútre bezpochyby kompetentnejší ako Šimko. Už iba preto, že sa mu spolu s Langošom ako jediný systematicky venoval. Okrem toho - celkom subjektívne - je ľudsky dôveryhodnejší. Je však na pováženie, že byť tam teraz on, dnes by sme písali o vykopnutých Rázgovi so Stierankom, a Pipta s Ivorom by hľadeli v ústrety ďalšej generálskej kariére. Navyše, Palkova masívna obrana Ivora je síce slušná, ale veľmi nemiestna. Minimálne v kauze Duckého vraždy šéf vyšetrovateľov ťažko zlyhal - nielenže bežal po falošnej stope, ale ňou ešte aj dva roky zavádzal verejnosť, pričom existuje stále dôvodné podozrenie, že "korunného svedka" si vyšetrovatelia sami vyrobili, aby dostali nevinného Ukrajinca pred súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.