Jozef Migaš. Krátko popoludní ich totiž vykázal zo snemovne až do konca rokovacieho dňa kvôli tomu, že obaja počas rokovania telefonovali. Migaš hovorí, že sa tak rozhodol až po ich upozornení.
"To upozornenie som prepočul. Bolo to pre nás obrovské prekvapenie, lebo doteraz sa nikdy nič podobné nestalo. Postup pána Migaša sa mi nezdá adekvátny, pretože v parlamente netelefonujem až tak často. Mobil je pre mňa rovnako dôležitý pracovný prostriedok ako pero alebo osobný počítač. Navyše som nikomu nevolal len tak z roztopaše. Volal mi primátor z Moldavy nad Bodvou pán Zachariáš kvôli dnešnému pracovnému stretnutiu. Iba som mu na ňom potvrdil účasť a povedal som možno dve vety, keď ma J. Migaš vykázal zo snemovne," povedal nám včera R. Bauer.
Podľa rokovacieho poriadku má vykázaný poslanec neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni, má však právo zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu. To sa R. Bauerovi pochopiteľne nepozdávalo a tak proti Migašovmu rozhodnutiu podal námietky. Mal šťastie, keďže ho zo 101 prítomných poslancov 66 podržalo a disciplinárne rozhodnutie a tým aj strata mzdy za tento deň sa ho napokon nedotklo. Proti Bauerovej námietke hlasoval len samotný J. Migaš a ďalej dvojica Béla Bugár a Marián Mesiarik.
"Hlavný dôvod, prečo som podal túto námietku však bol ten, že som mal za klub KDH predniesť stanovisko k zákonu o samospráve VÚC. Keby ma poslanci nepodržali, neviem ako by to celé dopadlo," spomína si už s úsmmevom na celú príhodu bývalý košický primátor.
Už horšie pochodil poslanec za HZDS Ján Jasovský. Ten tvrdil, že keď ho Migaš vykazoval zo sály, bol už vonku, kde čakal neodkladný telefonát a preto ide podľa neho o zbytočné šikanovanie. Keďže však nepodal námietku, skončil s neospravedlnenou neúčasťou.
Jeho kolega J. Cuper potom žiadal vykázať z rokovania premiéra Dzurindu, ktorý prišiel v súvislosti s prerokúvaním zákonov týkajúcich sa reformy verejnej správy, pretože počas slov predsedu parlamentu tiež telefonoval.
"Myslím, že tento návrh nemal žiadne opodstatnenie, lebo premiér telefonoval počas prestávky v rokovaní," konštatoval R. Bauer a dodal, že je veľká šanca, aby včera prerokovávané návrhy zákonov o reforme verejnej správy prešli do druhého čítania.
Ďalší osud reformy však už radšej nechcel predpovedať...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.