prípade sa rozhodol pre mimosúdnu dohodu. Výsledkom zmeny tejto stratétie je návrat troch desiatok zmeniek, ktoré Ducký vypísal na účelovo založenú firmu na základe fiktívnych služieb. Vlastníkom zmeniek mala byť neznáma košická firma. Informoval nás o tom zdroj blízky SPP.
Podľa nemenovaného zdroja ide 16 bianco zmeniek a ďalších 17 zmeniek znejúcich spolu na 4,7 milióna mariek (približne 103 miliónov korún). Keďže zmenky sa do SPP vrátili po dohode s ich majiteľom, plynárov to aj čosi stálo. Podľa nepotvrdených informácií malo ísť asi o päť percent hodnoty zmeniek. Presnú sumu je však podľa tohto údaja nemožné identifikovať, pretože hodnota balíka zmeniek, v ktorých figurujú aj bianco zmenky, je ťažko odhadnuteľná.
Oficiálne zdroje z SPP sa zatiaľ k novým zmenkám nechcú vyjadriť. Generálny riaditeľ Ján Kinčeš nepotvrdil ani nevyvrátil naše informácie. "Zajtra (dnes - pozn. red.) poskytneme tlači informácie," prisľúbil Kinčeš.
Dohoda medzi zatiaľ neznámou firmou, ktorá vlastnila Duckého zmenky, a SPP sa mala uskutočniť formou úhrady pohľadávok ďalšej firme majetkovo prepojenej s vlastníkom zmenky.
Ján Ducký zmenky podpísal ešte 21. septembra v roku 1998. Protihodnotou týchto cenných papierov mali byť služby obchodného a finančného charakteru. Tie sa v skutočnosti nikdy nezrealizovali a boli len zámienkou vypísania zmeniek. Tento mechanizumus uplatňoval Ducký pri väčšine zmenkových podvodov.
SPP až doteraz odmietal mimosúdnu dohodu s majiteľmi Duckého zmeniek. Dôvodom, prečo tentokrát pristúpil na kompromis, bolo údajne riziko, že firma ktorá ich vlastnila, sama na seba vyhlási konkurz. Predmetom konkurznej podstaty by sa tak stali aj zmenky, čím by sa mohol rozšíriť počet ich majiteľov. Výsledkom týchto obáv bola dohoda, ktorá SPP zaviazala vyrovnať sa "len" s jedným zmenkovým veriteľom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.