mieru a on tomuto športu beznádejne prepadol. O kom je reč, no predsa o živej legende cyklistiky Dušanovi Mrázovi, ktorý sa dnes dožíva okrúhleho životného jubilea šesťdesiatky.
Je to zakaždým nevídaný pohľad. Po prašnej ceste sa rúti mohutná, farebne žiarivá cyklistická riava. Vzrušení diváci na krajniciach obdivujú, povzbudzujú a tlieskajú tým, ktorí v čase i nečase prekonávajú desiatky kilometrov. Oslavujú víťazov, nevediac, že sú aj stovky iných, o ktorých priaznivci tohto športu takmer vôbec nič nevedia. Stoja nenápadne v pozadí peletónu. No ten by sa bez ich pričinenia nikdy nedal do pohybu, nepriniesol by divákom a priaznivcom neopakovateľné zážitky. A hoci sa nikdy nepostavia na stupne víťazov, zaslúžia si rovnaké uznanie ako špílmachri na galuskách. Charakteristika ako šitá na mieru pre bývalého technického riaditeľa medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska Dušana Mráza. Dnes už je tomu práve päť rokov, čo je pripútaný na lôžko. Napriek tomu sa stále živo zaujíma o dianie v cyklistike, ktorá sa stala jeho celoživotnou družkou.
Len málokedy sa s ním dá rozprávať vážne. Stále si zachováva mladícky elán, tak trochu škriatkovský humor i optimizmus, ktorý by mu závideli aj mladšie ročníky. Okrem cyklistiky má ešte jednu lásku a tou je rodná zem, neraz zarecituje Sládkoviča ...Slovensko moje i mohyla mojich kostí... Pozná azda každú cestu každý kút a akoby mu radosť robilo, keď ním zostavené trasy cyklistov potrápili, ako tomu bolo v Žiline v časovke jednotlivcov na Malý Straník. Avšak zostal mu jeden nesplnený sen, keď stále túžil vytiahnuť cyklistov na Kráľovú hoľu.
Aktívne pretekal devätnásť sezón a jeho záverečným podujatím aktívnej činnosti bol rok 1972 v Trebišove, kde absolvoval podujatie Východoslovenskou nížinou. "Už vtedy si ma všimol vtedajší technický riaditeľ Okolo Slovenska a nestor slovenskej cyklistiky karol Herceg z Bratislavy a požiadal ma spoluprácu. Bola to pre mňa nesmierna česť podieľať sa na organizovaní tohto podujatia. Popri práci v technickej komisii som päť ročníkov absolvoval aj ako masér, mechanik a informátor na motocykli, tréner a vedúci družstva," spomína D. Mráz. Priatelia ho volali otec tratí, veď celé Slovensko pozná ako svoju dlaň. Málokto ho pozná tak dobre ako on a každý rok vedel siahnuť do svojej tajuplnej torby, predumať, pretriediť, rozrátať a rozkresliť netradičnú mapu pretekov Okolo Slovenska.
"Naše Slovensko má skutočne neuveriteľné možnosti. Stále som hovoril, že trasu si určuje prekrásna slovenská príroda. Ponúka množstvo rovinatých, kopcovitých až vysokohorských etáp," hovorí D. Mráz a do očí sa mu tlačia slzy. Pokiaľ mu zdravie slúžilo bol takým či onakým spôsobom stále spätý s medzinárodnými pretekmi Okolo Slovenska. Svojou troškou prispel do mlyna aj rozvoju cyklistiky v Košiciach a bol dlhoročným organizátorom najstarších cyklistických pretekov na Slovensku Košice Tatry Košice, ktoré na budúci rok oslávia rovnako Dušan Mráz - šesťdesiatku.
Autor: glo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.