privedú na svet potomka ročne zhruba tri dievčatá vo veku do pätnásť rokov a asi rovnaký počet sa rozhodne pre interupciu. Porozprávali sme sa o tom s MUDr. Nadeždou Zimovou z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky FNsP.
"So sexuálnym životom začínajú dvanásť-štrnásťročné dievčatá síce pomerne zriedkavo, ale my by sme boli radšej, keby ich bolo ešte menej. Žiaľ, kým počet pôrodov u dospelých žien klesá, tehotenstvá maloletých sa držia zhruba na rovnakej úrovni. S graviditou v tomto veku sa stretávame asi v piatich-šiestich prípadoch ročne, buď k nám prichádzajú dievčatá po znásilnení, alebo tie, ktoré už žijú sexuálnym životom a dlhšie nedostali menštruáciu. Stáva sa, že až rodič zbadá, že im rastie bruško... Vtedy je ale neskoro niečo robiť, interupcia nepripadá do úvahy," rozhovorila sa ordinárka pre detskú a dorastovú gynekológiu.
Ako vysvetľuje, gynekológovia zväčša maloletým dievčatám doporučia prerušenie tehotenstva. Najlepšie miniinterupciou, ak sa gravidita zistí včas, pretože tento zákrok je šetrnejší a nemá také negatívne následky na organimus. Samozrejme, musí s ním súhlasiť matka tehotnej dievčiny, ktorá je za ňu zodpovedná. V prípade, že sa rozhodne inak, musí sa postarať o dcéru i jej dieťa...
"Rozhodnúť sa je ťažké, preto je najlepšie neotehotnieť. Keď však už k tomu dôjde, musia si rodičia dobre zvážiť, čo ďalej. Je jasné, že maloleté dievčatá nemôžu svoje deti riadne vychovávať. Nie sú na to pripravené psychicky ani materiálne, navyše sa musia vrátiť do školy. Takže materské povinnosti preberajú babičky, alebo končí dieťa v ústave," hovorí lekárka.
No aj samotné tehotenstvo a pôrod v tak nízkom veku obnášajú mnohé riziká. Aj keď u vyvinutejších dievčat nemusia nastať závažnejšie problémy, mladučkým rodičkám hrozí najmä intenzívnejšie krvácanie po pôrode, prípadne nutnosť operačného zákroku. Dôvodom môže byť nezrelosť pôrodných ciest, to že maternica nemá dobré kontrakcie, alebo dievčatá jednoducho nevládzu plod z tela vytlačiť. Stáva sa tiež, že dieťatko prichádza na svet predčasne. Preto je počas tehotenstva častokrát nevyhnutná hospitalizácia v nemocnici, aby sa kompletne vyšetril zdravotný stav budúcich mamičiek.
Podľa MUDr. Zimovej, ktorá sa detskej gynekológii venuje už vyše dvadsať rokov, žiaľ takéto matky nemajú zvyčajne silný vzťah k svojim deťom. Výchova a starostlivosť o ne leží na pleciach ich rodičoch. Dievčatá si iba pokazia život, no poučiť sa zväčša nedajú. Pokračujú v sexuálnom živote a čoskoro nasleduje ďalšie tehotenstvo, alebo potrat. Preto doktorka dôrazne varuje pred priskorým začiatkom sexuálneho života.
"Treba si uvedomiť riziko prenosu sexuálnych chorôb, ale aj ďalšie nástrahy. Dievčatá často strácajú zábrany pod vplyvom alkoholu, veľkou hrozbou sú dnes i omamné látky. Môžu sa stať závislými na drogách, začať sa túlať alebo žiť promiskuitným životom. Rodičia by si mali dávať na svoje ratolesti pozor. Trinásť-štrnásťročné dievčatá sa nemajú čo túlať po nociach a už vôbec by nemali mať skúsenosti s alkoholom."
Rodina a škola by podľa nej tiež mali upozorňovať na potrebu prevencie. Ak sex, tak rozhodne s ochranou - užívanie antikoncepcie zabráni nielen neželanému tehotenstvu, ale je i prevenciou pred pohavnými chorobami.
"Mali sme tu trojicu sestier nakazenú syfilisom. Dvanásť a štrnásťročné dievčatá už žili sexuálnym životom, azda sa i predávali, ich sedemročná sestra bola ešte poctivá, ale tiež trpela chorobou. Nakazila sa krvou, ktorá prišla cez otvorenú ranu do kontaktu so spermou na posteľnej bielizni... Ak už mladí začínajú včašie so sexuálnym životom, mali by aspoň používať antikoncepciu," prízvukuje odborníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.