ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW), ktoré včera zverejnili v macedónskej metropole Skopje.
Macedónski policajti chcú metódami trýznenia získať od obyvateľstva informácie o postaveniach a aktivitách albánskych separatistov. "Zo strachu pred prenasledovaním potom etnickí Albánci radšej nechcú ísť do bezpečia na územia kontrolované macedónskou vládou a ostávajú v ohrozených oblastiach," uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Údajne sú známe prípady bitia a trýznenia na policajných oddeleniach v Skopje a Kumanove, kde sa obete priznali až po tom, keď utrpeli značné zranenia. Vypočúvaní musia ležať pri výsluchoch na zemi a sú pritom bití na chodidlách. HRW vyzýva, aby sa okamžite skončilo násilie na macedónskych policajných staniciach a požaduje zásah medzinárodného spoločenstva.
"Medzinárodná podpora macedónskej vlády nesmie znamenať, že sa bude mlčať o takýchto prípadoch týrania a krutého zaobchádzania," uvádza sa vo vyhlásení Human Rights Watch.
Vládny kabinet macedónskeho premiéra Ljubča Georgievskeho pripravuje v priebehu nadchádzajúceho mesiaca zmenu ústavy, ktorá by zaručila albánskej menšine v Macedónsku štatút ústavného národa. To je jednou z hlavných podmienok povstalcov z Národnej oslobodzovacej armády (UCK). Preambula ústavy z roku 1991 označuje za ústavný národ v krajine len Macedóncov. Albánci, ktorí predstavujú štvrtinu až tretinu z dvoch miliónov obyvateľov bývalej juhoslovanskej republiky, tiež požadujú, aby ich reč získala štatút oficiálneho jazyka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.