obmedzenie pre pracovné sily z nových členských krajín. Kapitola voľný pohyb osôb tak bude môcť byť zaradená na program dnešných prístupových rokovaní s Českom, Maďarskom, Poľskom a niektorými ďalšími kandidátskymi krajinami.
"Máme spoločnú pozíciu, ktorú môžeme predložiť kandidátskym krajinám," oznámil v Bruseli hovorca švédskeho predsedníctva v únii. Dohodu sa podarilo dosiahnuť po tom, ako Španielsko popoludní stiahlo svoje pripomienky a večer odsúhlasilo navrhovaný text aj Portugalsko, ktoré na poslednú chvíľu skomplikovalo celý proces. Schválená spoločná pozícia sa podľa diplomatov neodlišuje od pôvodného textu predloženého švédskym predsedníctvom. Ten predpokladal úvodné dvojročné prechodné obdobie pre voľný pohyb pracovníkov z nových členských krajín, počas ktorého sa títo ľudia nebudú môcť voľne uchádzať o prácu v terajších štátoch EÚ a budú musieť žiadať o pracovné povolenie, ako je tomu dnes.
Po dvoch rokoch dôjde k prehodnoteniu tohto režimu, pričom krajiny, ktoré budú chcieť v obmedzeniach pokračovať, budú musieť iba oznámiť tento zámer Európskej komisii (EK). Po ďalších troch rokoch bude možné notifikovať EK ešte o ďalšom dvojročnom predĺžení, celkovo teda môže byť prístup na trh práce obmedzený až sedem rokov, ako to pôvodne požadovali Nemecko a Rakúsko. Každá členská krajina má však právo uplatňovať voľný prístup na svoj trh práce hneď od začiatku.
Berlín a Viedeň presadili ako prílohu k textu aj zoznam tzv. zakázaných služieb, pre ktoré budú platiť rovnaké obmedzenia. Firmy zo Slovenska a ďalších nových krajín poskytujúce stavebné práce, strážne služby, úpravy pozemkov či vnútorné dekorácie tak nebudú môcť po vstupe do EÚ voľne pôsobiť v Rakúsku a Nemecku.
Kapitola voľný pohyb osôb sa tak dostane na program dnešných rokovaní so šiestimi kandidátskymi krajinami. Do Bruselu prídu hlavní vyjednávači Česka, Poľska, Maďarska, Slovinska, Estónska a Malty, ktorým únia odložila rokovania pred dvoma týždňami na 1. júna. Slovensko toto kolo rokovaní už absolvovalo a o voľnom pohybe osôb začne teda rokovať zrejme až na ministerskej schôdzke 12. júna v Luxemburgu.
Kandidátske krajiny sa až doteraz vyjadrovali k plánovaným obmedzeniam veľmi kriticky a vyhlasovali, že budú trvať na okamžitom umožnení voľného pohybu osôb. Z ich strany však možno v rokovaniach očakávať istú pružnosť a ústupky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.