svätého apoštolom. U nás poznáme tieto pekné sviatky vrcholiacej jari pod názvom Turíce, Letnice a na východe Slovenska i ako Rusadle. V susednom Poľsku Turíce i v súčasnosti označujú často ako Zelené sviatky. Je to výstižné pomenovanie, pretože etnografovia vidia pôvod týchto sviatkov na konci jarného obdobia, v čase bujnej vegetácie a kvitnúcich kvetov v dávnych antických slávnostiach ruží -Rosáliách, od čoho sa podľa niektorých odvodzuje východoslovenský názov svätodušných sviatkov - Rusadle.
V kresťanských chrámoch sa v nedeľu i v pondelok uskutočňujú slávnostné bohoslužby a niekde dodnes pripravujú aj sprievody. Zachoval sa aj dávny zvyk, keď sa ako symbol zoslania Ducha svätého spúšťa z chrámovej klenby podoba holubice - v niektorých regiónoch, napríklad v Česku ešte donedávna vypúšťali v chráme aj živé holubice.
S Turícami sa viaže aj veľa pekných ľudových zvykov. Na slovenskom vidieku je dodnes obyčaj stavať máje v podobe veľkých, farebnými stužkami a šatkami ozdobených briez alebo ihličnanov - májov uprostred obcí. Tieto máje sa zvyknú obradne stavať pred kostoly, radnice, hostince a na iné verejné priestranstvá. Predstavujú dar mládencov občanom, najmä však všetkým dospelým devám a neraz sa vôkol nich za sprievodu muziky tancuje, spieva a inkasuje sa tekutá odmena. Májiky sa však v noci zo soboty na svätodušnú nedeľu objavujú aj pred príbytkami slobodných dievčat - tie obyčajne vyvoleným dámam stavajú ich ctitelia a znamenajú symbol vážnych úmyslov mládenca. Za toto úsilie dostal nočný staviteľ obyčajne honorár tiež vo forme alkoholu.
Menej známymi turíčnymi zvykmi je prejavovanie úcty k vode. Niektorí etnografi odvodzujú názov Rusadle nie od antickej ružovej slávnosti ale od názvu vodných víl-rusaliek. V minulosti sa na oslavu jarných vôd prinášali dokonca obete k studničkám. Z tohto zvyku sa však dodnes zachoval na vidieku pekný čin - vyčistiť pred svätodušnými sviatkami v chotári všetky studničky - kto sa do tohto zveľaďovania vodných zdrojov zapojil, mal v minulosti istotu, že studničky sa mu odmenia liečivými zdravými dúškami. Chorým sa niekde dodnes odporúča studničky nielen vyčistiť, ale pred svitaním na Svätodušnú nedeľu zájsť k čo najviac vyčisteným prameňom, nazbierať vodu do hrnčeka a vyskúšať jej mimoriadnu liečivú silu.
Na Slovensku už takmer úplne zanikol aj iný pôvabný turíčny zvyk - voľba turíčneho kráľa či kráľovnej. Kým turíčny kráľ mal" v agende" predovšetkým pastierstvo a v Česku sa miestami dodnes zachovali aj pôvabné jazdy kráľov, zvyky okolo turíčnej kráľovničky signalizujú, že v jej rezorte bol a voda a v čase sucha i privolávanie dažďa. Niekde sa traduje, že až hodenie kráľovskej koruny turíčneho monarchu otvára sezónu letného kúpania sa v prírode.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.