program, to znamená, že túto problematiku a prevenciu sa pokúšajú spoločne s postihnutými študentami riešiť ich vyškolení rovesníci. Včera sa v priestoroch Pedagogicko - psychologickej poradne (PPP) v Košiciach stretli títo mladí aktivisti zo stredných škôl celého Východného Slovenska na seminári pod názvom Drogy v realite strednej školy, aby si vymenili skúsenosti a poreferovali o problémoch s drogami na svojich školách. Seminár sa konal po dvoch rokoch, ale celkovo to už bol štvrtý ročník.
Atmosféra medzi asi stovkou študentov bola veľmi neformálna a inšpirujúca. Aktívne reagovali na referáty svojich 23 rovesníkov, ktorí, a to je chvályhodné, mali príspevky veľmi konkrétne, nementorujúce a bez prázdnych fráz. Ach, aké osviežujúce v porovnaní s rádoby autoritatívnymi prejavmi niektorých "tiežodborníkov" z radov dospelých.
"Výskumy ukazujú, že najúčinnejšia prevencia je prevencia na úrovni rovesníckych vzťahov. Na seminári vrstovníci diskutujú aj s odborníkmi, analyzujú a hľadajú riešenia. My školenia robíme pravidelne počas celého roku a toto je také zhrnutie celoročnej práce. deti prejdú základným výcvikom, kde sa učia ako robiť preventívne stretnutia so spolužiakmi, ako im pomôcť ako ich nakontaktovať na odborníkov, tých čo už majú prroblém nielen s drogami ale aj akýkoľvek iný problém," informovala nás vedúca Centrumu výchovnej a psychologickej prevencie pri PPP, PhDr. Angelika Prevozňáková.
Podľa jej slov, takáto forma prevencie zmysel určite má: "Objektívnym ukazovateľom je európsky školský prieskum o alkohole a drogách, ktorý sa opakuje. A ten poukazuje, že situácia sa trochu stabilizovala, že ten nárast nie je taký prudký ako v rokoch 96 a 98. Je menej prvokontaktov a na základe našich poznatkov, vidíme, že sa utvára čoraz väčšia skupina mladých ľudí, ktorá prijíma čistý a zdravý život."
Nedalo nám nespýtať sa PhDr. A. Prevozňákovej aj na jej názor, na nedávny medializovaný prípad v košickej Strednej škole úžitkového výtvarníctva, kde riaditeľka na študentov zavolala protidrogové komando. "Je to škola v ktorej robíme prevenciu aj my. Myslím si, že tie výsledky sa diametrálne neodlišujú od prieskumov v iných školách. Ja osobne so žiadnou takouto represiou nesúhlasím. Pretože škola by mala byť akýmsi druhým domovom. A vy by ste na svoje dieťa zavolali komando ? ja určite nie. škola má byť miestom bezpečia a istoty a deti majú cítiť, že keď majú nejaký problém, majú tam byť ľudia na ktorých sa môžu s dôverou obrátiť a ktorí ich nakontaktujú na odborníkov."
O postrehy a dojmy z tejto činnosti a seminára sa s nami podelili aj niektorí aktivisti z radov študentov, medzi ktorými sme objavili aj neter premiéra, Slávku Dzurindovú. Napríklad František Bryndza z Gymnázia zo Spišskej Novej Vsi nám prezradil, že momentálne v ich meste frčí "Hot Box." "Je to, keď partia fajčí marihuanu v uzavretom aute, vzniká para a veľké teplo a tým je účinok a efekt väčší."
Všetci rovesníci si takúto prevenciu pochvaľujú a veria, že mnohým vrstovníkom môžu takouto formou pomôcť: "Venujem sa tejto činnosti len prvý rok, ale chcem sa tomu venovať ďalej. Je to zaujímavá práca s ľuďmi a môžme im pomôcť. Pracujem s kolektívom z našej triedy. Už som postrehla aj určité zlepšenia. Napríklad moja kamarátka, často usporiadáva večierky, kde sa fajčí a pije a ja už poznám niektorých, ktorí prestali s alkoholom alebo fajčením. Dievčatá reagujú najmä na to, že tá cigareta im nesekne, nevyzerajú s ňou dobre. Dbajú na svoj vzhľad," povedala nám Jana Ferčáková zo Združenej strednej školy v Trebišove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.