obrátila na mesto so žiadosťou o pomoc.
V liste žiadali posilnenie policajných hliadok, alebo zriadenie novej stanice. Argumentovali nielen zdevastovaným prostredím, do ktorého investovalo mesto Prešov, ale aj obyvatelia svojou prácou. Záleží im na tom, aby sa zmiernili dôsledky rozrastajúceho sa vandalizmu a ohrozovania obyvateľov skupinami mladistvých pod vplyvom drog a alkoholu.
Primátor Juraj Kopčák pred novinármi na otvorený list reagoval slovami: "Každý si musí uvedomiť, za čo je zodpovedný a mesto nebude suplovať výchovu v rodine a škole." Zdôraznil, že mesto a príslušníci mestskej polície (MsP) nemôžu používať represívne prostriedky a nová stanica z finančných dôvodov neprichádza do úvahy. Ani náčelník MsP Ján Pavlovský im pri dvoch spoločných stretnutiach nemohol zaručiť splnenie požiadaviek. Podľa našich informácií, však úsilie aktivistov nevyšlo nazmar.
Na pôde prešovskej MsP sa včera uskutočnilo tretie stretnutie, tentoraz aj so zástupcami Policajného zboru (PZ) a mestskej poriadkovej komisie. Neobmedzili sa len na úvahy o možných riešeniach, ale rozdelili si konkrétne úlohy. "Vychádzali sme z predpopkladu, že keď sa do boja proti týmto negatívnym javom zapoja rôzne inštitúcie, musíme dosiahnuť efekt. Zapojili sme školy, mimovládne organizácie, ba chceli sme aj cirkev, ale tá sa k veci postavila neutrálne. Uvedomili sme si však, že musíme mať aj podporu štátnych a samosprávnych orgánov. S tým úmyslom sme aj rozoslali otvorený list. Som príjemne prekvapená, že po odmietaniach sa začala situácia vyvíjať pozitívne a dohodli sme sa," informovala nás po spoločnom rokovaní komunitná organizátorka OZ Občania v akcii Danka Kovalčíková.
Ako nám povedala, MsP práve zriadila osobitnú telefonickú linku s číslom 159, kde obyvatelia sídlisk Šváby, Sekčov a mestských častí Šalgovík a Solivar, môžu od pondelka oznamovať neprimerané správanie mladých. Dohodli sa tiež na skoordinovaní hliadok mestskej a štátnej polície tak, aby sa neprekrývali navzájom, najmä vo večerných hodinách. Aktivisti prevzali na svoje plecia úlohu urobiť medzi ľuďmi osvetu a presvedčia ich, aby poukazovali na vandalizmus a nebáli sa na polícii svedčiť. Mestská komisia verejného poriadku sa zase podujala zorganizovať rodičovské hliadky, ktoré sa v prípade potreby budú kontaktovať s oboma zložkami polície." Najviac nás potešilo, že sa vytvorila spoločná komisia, budeme situáciu monitorovať a raz mesačne vyhodnocovať výsledky. Uvidíme, či tieto kroky prinesú zlepšenie, napokon vieme, ktoré lokality sú ohrozené, veď prieskumu sme venovali dva mesiace," dodala.
Na otázku, aké dôsledky môžu voči mladým "nespratníkom" vyvodiť nám odpovedala, že rodičovské hliadky a mestská polícia bude informovať štátnu a tá zase rodičov a riaditeľov škôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.