nebolo výnimkou, dodnes sa nám zachovali niektoré návrhy mincí. Na snímke môžeme vidieť razené návrhy profesora Otakara Španiela z roku 1920, ktoré sa nikdy nerealizovali.
Definitívny lev s náprstným štítkom sa prvýkrát objavil na návrhu v roku 1921. Rozdiel oproti predchádzajúcim je v tom, že na nerealizovaných minciach dominuje dvojriadkový opis pri štátnom znaku. Zaujímavý je návrh desaťhaliernika, ktorý sa v takomto prevedení nerealizoval. Strana rubu umiestnením hodnoty a rozmiestnením klasov je v súlade s realizovaným dvadsaťhaliernikom. Možno teda konštatovať, že tento návrh sa uplatnil na minci s inou nominálnou hodnotou.
V období prípravy meny sa objavili názory, že by sa názov "koruna" mal zmeniť. Pamiatkou na toto obdobie je razený návrh mince v hodnote päť stotín. Tieto ukážky sú kuriozitami, ktoré sa prakticky v zbierkach bežne nevyskytujú. Občas sa na dražbách takéto kuriozity objavia za fantastické ceny. Ďalším problémom je otázka pravosti. Preto ak sa rozhodnete pre kúpu takýchto atrakcií, ostáva otvorenou otázkou, či je minca pravá. Skúšobné razby sú väčšinou veľmi rôznorodé, nepoznáme ich definitívny materiál, tvar a veľkosť. Ak by sme chceli zistiť pravosť, tak nemáme k dispozícii materiál na porovnanie. Kúpa takýchto kuriozít je riskantná, nekupujme mačku vo vreci...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.