rapíkaté, čepeľ je podlhovastá až eliptická, na báze klinovitá. Listy sú vráštité, vrúbkované, na líci šedasté a na rube bielo plstnaté. Na rastline čiastočne prezimujú. Šalvia lekárska kvitne v júni až júli fialovomodrými kvetmi.
Kde ju nájdete: Šalvia lekárska pochádza z oblasti Stredozemného mora, u nás sa tradične pestuje ako liečivá rastlina. Miestami, zvlášť na suchých trávnatých planinách môže zdivieť. Šalvia vyžaduje slnečné stanovisko, v zime je potrebné rastliny chrániť pred mrazom prikrývkou.
K čomu sa používala predtým: Šalvia lekárska patrila medzi liečivé rastliny a často používané korenie už v starovekom Ríme. Do strednej Európy sa dostala až neskôr, v 9. storočí a používala sa v kuchyni aj pri liečbe. Podľa Hildegardy z Bingenu (12. storočie) je šalvia bylina suchá a ako taká odstraňuje z tela škodlivé šťavy. Proti zahlieneniu sa má variť vo víne. Hildegarda uvádza ďalej šalviu ako prostriedok proti poruchám trávenia a bolestiam brucha. Ako korenie, a teda zároveň aj prostriedok proti nechutenstvu, sa môže šalvia roztĺcť spoločne s klinčekmi a cesnakom a touto zmesou ochutiť ocot, ktorý sa ďalej používa pri príprave pokrmov. V 16. storočí sa pomocou šalvie zastavovalo krvácanie z rán, používala sa proti kŕčom, traseniu rúk a nôh.
Zber: V čase kvitnutia alebo pred ním sa zbiera šalviová vňať alebo list. Droga sa zbiera počas suchého počasia a suší sa v tieni alebo pri umelej teplote 30 35 °C. V dobrých podmienkach je možný aj druhý zber.
Účinky na organizmus: Odvar (zápar, tinktúra, alebo tekutý extrakt) zo šalvie lekárskej sa používa pri zápaloch ústnej dutiny, pri angíne, niekedy aj pri zápaloch tráviaceho ústrojenstva, predovšetkým žalúdka a čriev. Ďalej šalvia potlačuje potenie a sekréciu mlieka. Šalvia lekárska sa používa aj do kúpele.
Použitie: Jednotlivá dávka vo forme záparu je 1,5 g vňate, na výplach úst je dávka vyššia 2,5 g. Šalvia lekárska je tiež súčasťou čajovín proti preháňaniu, ale používa sa aj ako pomocný liek pri cukrovke.
Toxicita a vedľajší účinky: Silica vo vyšších dávkach vyvoláva kŕče.
Ďalší význam: Šalvia lekárska patrila v minulosti medzi bežne používanie korenie. Dnes sa už používa veľmi málo. Chuť aj vôňa napr. teľacej pečienky s plnkou na šalvii musela byť pochúťkou. Šalvia je veľmi dekoratívna trvala, okrasná listom aj kvetom. Patrí k významným medonosným kvetom.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.