výstup niekoľkých prezidentov na najvyšší bod Slovenska Gerlachovský štít (2654 metrov nad morom). Včera sa v jeho priestoroch konala koordinačná porada všetkých zainteresovaných strán a zložiek. "Uvažujeme, že spomínaná akcia by sa mohla uskutočniť v druhej septembrovej dekáde. Podľa protokolárnych zvyklostí nebudeme upresňovať termín jej konania s viac ako trojmesačným časovým predstihom," informoval nás po stretnutí poradca prezidenta Rudolfa Schustera Ján Bílek. Ako uviedol ďalej, rozhodujúcim momentom bolo uzatvorenie dohody o zabezpečení akcie medzi Asociáciou horských vodcov, Tatranskou horskou službou, leteckou záchrannou službou a Úradom pre ochranu ústavných činiteľov.
Zainteresovaní sa venovali tiež problematike dodržania litery Návštevného poriadku Vysokých Tatier, podľa ktorého môže počas jedného dňa vystúpiť na vrchol Gerlachovského štítu len 30 osôb. Na našu otázku, koľko najvyšších predstaviteľov zo susedných krajín môžeme na Slovensku začiatkom septembra očakávať nám povedal, že zatiaľ je potvrdená účasť šiestich prezidentov. Pozvánky boli doteraz odoslané štrnástim adresátom. Odmietol však špecifikovať, ktorí spomedzi oslovených prezidentov potvrdili svoju účasť. Vyslovil však predpoklad, že by ich spolu mohlo byť zhruba desať. Očakáva sa, že hlavy štátov by mali sprevádzať horskí vodcovia, ale aj členovia horskej služby, ochrankári a v niektorých prípadoch tiež osobní lekári. "V záujme všetkých zainteresovaných strán je, aby nedošlo k porušeniu Návštevného poriadku Vysokých Tatier a teda aby sa v deň "D" nepohybovalo na Gerlachu viac ako 30 povolených ľudí. Budeme sa snažiť, aby sme sa zmestili do minimálneho povoleného množstva ľudí, ktorí sa musia podieľať na ochrane ústavných činiteľov," povedal nám zástupca riaditeľa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Ján Packa, ktorý bol poverený koordináciou ochrany prezidentov.
Keď pred necelým mesiacom navštívil Rudolf Schuster tatranského primátora Gabriela Ondroviča, povedal, že nevidí problém v tom, ak by sa vrtuľníkom leteckej záchrannej služby vyviezol na Batizovskú próbu do nadmorskej výšky 2000 metrov, odkiaľ je to na vrchol štítu podstatne bližšie, ako zo Sliezskeho domu, ktorý je tradičným miestom z ktorého vyrážajú na Gerlach bežní smrteľníci. "O vrtuľníku sme nehovorili. Ten by mal slúžiť len v prípade záchrany, pretože táto alternatíva nie je oficiálne dohodnutá," povedal nám J. Packa. O stanovisko k pripravovanej akcii sme požiadali tiež náčelníka Tatranskej horskej služby Jozefa Janigu i náčelníka Horskej služby na Slovensku Ivana Gálfyho. Obaja sa nám však odmietli vyjadriť k pripravovanej akcii, o ktorej sa údajne v médiách napísalo viac, ako sa v súvislosti s ňou v skutočnosti dosiaľ podarilo dohodnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.