podľa Pavla Kinčeša uzavrela slovenská vetva pochybných zmeniek. Naďalej otvorené ostáva doriešenie sporu medzi SPP a vlastníkmi zmeniek, ktoré sa medzi rôzne firmy dostali od českej spoločnosti Sezooz Group.
Posledných "slovenských" 33 zmeniek plynárom vrátila firma P&J SEP z Bratislavy na základe dohody o vzájomnom započítaní pohľadávok. Podľa interpretácie SPP toto riešenie nestálo podnik "nič."
P&J SEP bola podľa SPP založená len za účelom Duckého zmenkových aktivít a Kinčeš naznačil súvislosť medzi bratislavskou firmou a bývalým finančným riaditeľom SPP a Duckého pravou rukou Ivanom Marošom. Ten je v súčasnosti trestne stíhaný za podpísanie zmeniek za 350 miliónov korún, na ktoré si nárokuje Union Banka. Oficiálne však vo firme figurovali alebo figurujú viacerí ľudia z Košíc a východného Slovenska. Predsedom predstavenstva je Ing. Pavel Venglovič, podpredsedom Ing. Jaroslav Žáčik a poslednou treťou členkou predstavenstva je Ing. Beáta Domonkošová.
Úspešný návrat zmeniek späť do SPP označil Kinčeš za "skutočný výsledok svojej práce" a na základe neho zotrváva na ambícii stať sa predsedom predstavenstva SPP aj napriek kauze "byt" (píšeme o nej aj na strane 5). Tú považuje za jednu z hier, ktorými proti nemu bojujú "rôzne záujmové skupiny".
Kinčeš je presvedčený, že SPP je cieľom skupinových záujmov, ktoré súvisia najmä s Duckého zmenkami a budúcou podobou plynárenstva. "Od samého počiatku som cítil tlaky," priznal sa včera novinárom Kinčeš. O pôvode nátlaku však nechcel diskutovať. "Nemôžem ich jednoznačne identifikovať.... Je to viacero skupín, ktoré sa pohybujú v obchodnom svete," povedal.
Cieľom nátlakových skupín podľa Kinčeša bolo, aby sa SPP s vlastníkmi zmeniek dohodol o mimosúdnom vyrovnaní. Vedenie podniku presadzovalo riešenie Duckého zmeniek súdnou cestou. To, že posledný prípad sa doriešil bez súdu považujú za prirodzenú zmenu stratégie, ktorá sa skončila úspechom.
Autor: jj & kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.