sa budú podnikatelia snažiť o čo najnižšie ceny. O to viac nás prekvapilo zistenie pri surfovaní na internete, že košické kúpaliská sú najdrahšie v rámci celého Slovenska. Dokonca aj v Bratislave sa okúpete v mnohých prípadoch až za o polovicu nižšiu cenu.
Buďme však konkrétni. Na kúpalisku Triton celý deň pre dospelého stojí 70 korún. Plaváreň Športového klubu polície v Košiciach na Staničnom námestí určila cenu 55 alebo 45 korún v závislosti od toho, či máte skrinku alebo len vešiak na svoje veci. V mestskom parku si môžete užiť, ak zaplatíte za celý deň 60 korún. A poďme sa pozrieť do iných kútov Slovenska. Na kúpalisku Matador v Bratislave zaplatí dospelá osoba za deň 30 korún, na Tehelnom poli 40, v Rači 25 korún. V Bojniciach pýtajú na kúpalisku Čajka 35 korún, plážové kúpalisko v Banskej Bystrici vás vyjde na 30 Sk za osobu a deň. V Rožňave pre zmenu zaplatíte 25 korún.
Čím to je, že v Košiciach sú kúpaliská také drahé? Za všetkých sme túto otázku položili Ing. Miroslavovi Michalusovi z Mestského podniku služieb, ktorý prevádzkuje kúpalisko Triton. "Viem o tom, že Košice sú v tomto smere najdrahšie. Spôsobené je to dvomi hlavnými príčinami. V prvom rade, na rozdiel od ostatných miest, v Košiciach nie je ani jedno kúpalisko dotované. Musíme sa uživiť sami. Náklady na vodu nám stúpli teraz o ďalších 13 percent, hoci máme vlastné studne. Zdražievajú aj ostatné médiá. Inde sú kúpaliská dotované, prevažne sa náklady na ich chod pokrývajú sčasti z mestských rozpočtov. Triton sme vlani čiastočne dotovali z Blšáku, tohto roku to už ale nie je možné," osvetlil nám M. Michalus prvý z dôvodov vysokých poplatkov na kúpaliskách v Košiciach.
Ako dodal, druhým dôvodom vysokých cien je, že kúpalisko Triton v snahe podchytiť solventnejšiu klientelu po 20 miliónovej investícii okrem iného do tobogánu, zdvihlo ako prvé ceny najskôr na 60 korún. "Chceli sme podchytiť solventnejšiu klientelu a keďže máme viac služieb, ako iní, mali sme na to aj predpoklady. Na naše prekvapenie sme však zistili, že ostatné kúpaliská sa prispôsobili našej cene. Keď sme my zvýšili cenu, oni takisto, hoci tobogán nemajú."
O stanovisko k otázke cenotvorby sme požiadali aj predsedu Asociácie pracovníkov kúpalísk a bazénov Miloša Plaveckého. "Cena je v prvom rade vecou majiteľa a prevádzkovateľa. Majitelia sa snažia správať trhovo, ak cítia, že je kúpyschopnosť dostatočná, idú s cenou hore. U nás v Topoľčanoch prevádzku dotuje z väčšej časti mesto. Keby tomu tak nebolo, musela by vstupenka stáť aj dvesto korún. Viem, že v Košiciach tieto veci dotované nie sú, čo sa odráža následne samozrejme v cene. Neostáva iné, len tlačiť na poslancov vášho mestského zastupiteľstva, aby odsúhlasili dotovanie týchto aktivít," uviedol.
To však v prípade Košíc priechodné nie je. Kým totiž občania plávajú podstatne drahšie ako inde, mesto sa pre zmenu topí v dlhoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.