o voľbách do samosprávnych krajov trvala približne hodinu a vystúpili v nej traja poslanci. Návrh zákona následne posunuli zákonodarci do druhého čítania. Z 98 prítomných hlasovalo 64 za, 9 bolo proti, 23 sa zdržali a dvaja nehlasovali.
Za SDĽ vystúpil poslanec Viliam Sopko. Predniesol výhrady ľavičiarov k legislatívnej norme, ktoré budú obsahom pozmeňujúcich návrhov v druhom čítaní. SDĽ okrem iného navrhne skrátenie času volebnej kampane z 25 na 15 dní. V mene poslaneckého klubu HZDS sa k zákonu vyjadril Ján Cuper. Podľa jeho slov HZDS môže podporiť tento návrh zákona iba vtedy, ak bude zavedený dvojkolový väčšinový volebný systém pri voľbe predsedu krajského zastupiteľstva, ako aj budúcich poslancov krajských samospráv. V opačnom prípade za túto predlohu HZDS hlasovať nebude.
Rudolf Bauer (KDH) sa vyjadroval k pravidlám pre podávanie kandidátskych listín nezávislých kandidátov. Zdá sa mu, že 500 podpisov potrebných pre kandidatúru za predsedu a 200 za poslanca je málo a treba uvažovať o zvýšení tohto počtu.
K spoločnej informácii ministrov vnútra, zahraničných vecí, riaditeľa SIS a podpredsedu vlády Pála Csákyho o opatreniach na obmedzenie odchodu Rómov do zahraničia sa zákonodarný zbor vráti na ďalšej schôdzi, ktorá by mala začať 12. júna. Rokovanie o tomto bode programu odložili z dôvodu neprítomnosti ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana, ktorý je služobne v zahraničí.
MEDZITITUL: Pre HZDS sú zákony o reforme verejnej správy a vznik 12 VÚC neprijateľné
Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) považuje zákony týkajúce sa reformy verejnej správy a úpravy vyšších územných celkov (VÚC), ktoré už v Národnej rade SR prešli do druhého čítania, za neprijateľné a nekoncepčné. Konštatuje sa to vo včerajšom vyhlásení hnutia.
Diskusia o predložených právnych normách podľa HZDS nasvedčuje, že vláda presunula zodpovednosť za reformu verejnej správy na poslancov. Pritom však neboli vytvorené elementárne predpoklady pre akceptovateľnosť reformy v koalícii aj opozícii.
Model 12 krajov a 12 VÚC vníma hnutie ako neúnosne nákladné a v súčasnej hospodársko-sociálnej situácii krajiny aj ako nezodpovedné riešenie. Pripomína, že presuny niektorých okresov obsahujú v sebe hrozbu zmeny národnostného zloženia obyvateľstva v niektorých regiónoch v prospech jednej národnostnej menšiny.
HZDS je aj naďalej ochotné spolupracovať len na príprave symetrického modelu 8 krajov a 8 VÚC.
MEDZITITUL: Poslanci SMK sa zdržali hlasovania pri zákonoch o VÚC
Návrhy zákonov o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) a voľbách do jej orgánov, ktoré sú kľúčové pre naštartovanie reformy verejnej správy, posunuli včera nadránom poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. Hlasovania o oboch návrhoch zákonov sa zdržali poslanci Strany maďarskej koalície.
Dôvodom na ich konanie bola podľa poslanca za maďarskú koalíciu Árpáda Duku-Zólyomiho predovšetkým obava z nejednotných názorov vládnej koalície. SMK sa obáva, že v druhom čítaní poslanci niektorých koaličných strán predložia pozmeňujúce návrhy, "ktoré celkom zmenia pôvodné a ich konečná podoba nebude ani čiastočne zodpovedať našim predstavám". Predseda SMK Béla Bugár vyjadril znepokojenie predovšetkým z návrhu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na dvojkolovú voľbu predsedu VÚC. Ako zdôraznil, návrh vychádza z obáv, že predsedom by sa mohol stať občan maďarskej národnosti. "Ak bude návrh zákona o voľbách v druhom čítaní pozmenený tak, že SMK nebude vyhovovať, budeme hlasovať proti jeho prijatiu," uviedol Bugár.
Podľa predsedu Strany maďarskej koalície v druhom čítaní reálne hrozí, že "z návrhu 12 krajov a 12 VÚC vznikne 8 krajov a 8 VÚC". Takéto riešenie je pre maďarskú koalíciu neprijateľné. SMK sa úplne nestotožňuje ani s predloženým vládnym návrhom 12+12, ktorý začleňuje okresy Skalica a Senica do Bratislavského kraja. Ako dodal Duka-Zólyomi: "Je pre nás len menším zlom." SMK podľa Bugára v druhom čítaní predloží už v minulosti prezentovaných päť návrhov upravujúcich územné členenie na juhu Slovenska, medzi ktorými je aj tzv. komárňanská župa.
Skutočnosť, že poslanci za SMK sa zdržali hlasovania o posunutí návrhu zákona o VÚC do druhého čítania, podľa experta Strany demokratickej ľavice (SDĽ) pre verejnú správu Vladimíra Faiča ukazuje, že vo vládnej koalícii "nie je zhoda na zmenu územného členenia". Faič, ktorý už v rozprave vystúpil proti vládou navrhnutému modelu 12+12 pripomenul, že SDĽ podá návrh na vytvorenie ôsmich VÚC, ktoré by kopírovali súčasné kraje. Pozmeňujúce návrhy dá aj k zákonu o voľbách. Týkať sa budú volebných obvodov a "diskutuje sa aj o dvojkolovej voľbe predsedu VÚC".
Podľa poslanca Františka Mikloška (KDH) bolo zdržanie sa hlasovania zo strany SMK "dobre vyrátané". "Vedeli, že keď sa zaprezentujú, zákon prejde do druhého čítania," uviedol Mikloško. Zároveň potvrdil, že KDH predloží v druhom čítaní pozmeňujúci návrh na dvojkolovú voľbu predsedu VÚC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.