stavom informovanosti o tomto projekte v historickom regióne sklamaný. Zaujímavých stredovekých stavieb je tu síce ako maku, ich označenie na cestách podtatranských okresov sú však stále len hudbou budúcnosti. Aktuálna je aktivita združenia Gemer-Spiš. To adresovalo náš projekt rozšírenia Gotickej cesty spoliehajúci sa na pilotnú grantovú schému na podporu cestovného ruchu ministerstvu hospodárstva. Odpoveď očakávame do dvoch až troch týždňov, informoval nás o aktuálnom stave spoločnej iniciatívy verejnej správy v regióne pod Tatrami vedúci odboru regionálneho rozvoja Okresného úradu v Kežmarku Ladislav Faix. S rozšírením Gotickej cesty sa podľa neho počíta v troch okresoch Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa. Projekt máme hotový už zhruba poldruha roka. Pôvodne sme ho skúšali presadiť v rámci prihraničnej spolupráce s Poľskom. Keď to neprešlo, podali sme ho ako samostatný projekt v rámci pilotnej grantovej schémy, dodal.
Iba v samotnom Popradskom okrese, kam by sa mala rozšíriť tzv. Gotická cesta z okresov Rožňava a Spišská Nová Ves, je potrebných osadiť 23 informatívnych dopravných značiek. Pri nákladoch šesť tisíc korún za kus sa počíta, že tretinu nákladov uhradí dotknutá samospráva a zvyšok by mal prísť ako dotácia z grantu, povedal nám vedúci odboru regionálneho rozvoja Okresného úradu v Poprade Ondrej Vilím. Najviac značiek 14, by malo pribudnúť v samotnom okresnom meste, v Poprade. Podobný záujem o inštaláciu informatívnych tabúľ je aj v susednom Kežmarskom okrese. Vrbov, Ľubica a Spišská Stará Ves prejavili záujem o inštaláciu šiestich, Matiašovce štyroch a Kežmarok jedenástich tabúľ. Samosprávy sú rozhodnuté investovať do ich výroby. Pravda, rozhodujúce bude stanovisko ohľadne grantu, ktorý má pokryť 70 percent nákladov. Myslím si však, že by sme mali uspieť, pretože tento projekt je prakticky bezkonkurenčný, informoval nás Stanislav Škára z Mestského úradu v Kežmarku.
Gotická cesta v súčasnosti pokrýva územie južného Spiša a severného Gemera v dĺžke asi 280 kilometrov. Inšpiráciou pre jej vytvorenie boli podobné turistické trasy vytvorené v Nemecku s názvom Románska cesta, Cisárska cesta alebo Sklená cesta. Aké sú skúsenosti s jej uplatnením na Slovensku? Z kostolov zahrnutých do Gotickej cesty máme informácie, že príjmy získané od turistov v nich majú podstatne vyššie, ako od vlastných farníkov, konštatoval na záver L. Faix.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.