dní, pretože pri zdolávaní strechy sveta zahynuli štyria ľudia.
Medzi najúspešnejšie výpravy sa zaradila NFB Everest Expedition, ktorá vytvorila hneď štyri rekordy. Obdivuhodný výkon podal Erik Weihmayer, ktorý ako prvý nevidiaci človek stál na vrchole Mount Everestu.
Sherman Bull sa so svojimi 64 rokmi stal najstarším človekom na Evereste. So synom Bradom vytvoril prvú dvojicu otec-syn, ktorej sa podarilo dostať na vrchol Everestu.
A to ešte nie je všetko. NFB Everest Expedition vytvorila aj kvantitatívny rekord. S 19 členmi (11 horolezcov, 8 šerpov) bola doteraz najpočetnejšou výpravou na streche sveta.
Pozoruhodný je aj výkon 16-ročného nepálskeho školáka Tembu Tseriho. Keď 22. mája položil nohu na vrcholovú značku, stal sa najmladším pokoriteľom Everestu. Tseri to skúšal už vlani, ale vtedy mu neprialo počasie, dostal opuchlinu mozgu, dočasne oslepol a museli mu amputovať niekoľko prstov.
Na 8850 metrov vysoký Mount Everest sa do 31. mája pokúšalo dostať takmer 400 horolezcov. Traja z nich a jeden šerpa však za toto dobrodružstvo zaplatili životom.
Priam banálna smrť zastihla 29. apríla skúseného šerpu Babu Chiriho, ktorý sa len niekoľko metrov od tábora zrútil do ľadovcovej trhliny. Tento človek mal na svojom konte najrýchlejšie zdolanie Everestu, najväčší počet pokorených vrcholov a najdlhší pobyt na himalájskom končiari.
Druhú obeť sezóny hlásili 23. mája. Päťdesiatsedemročný Rakúšan Gerfried Ganner už mal za sebou predsunutý Južný vrchol (8500 metrov), keď sa - pravdepodobne po pošmyknutí, zrútil do 500-metrovej hĺbky. Ganner bol skúseným alpinistom, ktorý zvládol veľa náročných výprav (Aconcagua, Kilimandžáro).
Ďalšie dve úmrtia pripadli na konto severnej steny, na ktorej sú dlhé takmer kolmé úseky. Len deň po nešťastí na Južnom vrchole zahynul na severnej strane v Tábore V. (7900 metrov) Austrálčan Mark Auricht. Údajne trpel vírusovou infekciou a zomrel v stane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.