politických udalostiach sme sa rozprávali s predsedom KDH a podpredsedom NR SR Pavlom Hrušovským.
Ako sa pozerá KDH na razantné personálne zmeny v rezorte ministerstva vnútra?
- Sme prekvapení náhlymi a neodôvodniteľnými zmenami, ktoré minister Šimko urobil krátko po svojom vymenovaní. Prekvapuje nás mocenský štýl, ktorý začína presadzovať nielen on, ale aj celá SDKÚ. Koaliční partneri neboli vôbec informovaní o pripravovaných zmenách, neboli im vysvetlené dôvody takýchto razantných odvolávaní, hoci na začiatku vzniku tejto koalície bol prezident policajného zboru post, o ktorého obsadení sa koalične rokovalo.
Do agendy tzv. Veľkého tresku zapadá aj najnovší návrh zákona z dielne KDH, podľa ktorého by sa v prípade schválenia od januára 2002 vláda zoštíhlila z terajších 20 na 13 ministrov. Myšlienka je to sympatická, uvedomuje si ale KDH, že by mohlo dôjsť k rozvráteniu fungovania celej vlády prakticky pol roka pred jej záverečnou?
- Najskôr sa budeme usilovať o podporu koaličných strán pri presadení tohto návrhu v parlamente. SDĽ a SOP sa vyjadrili, že by neboli proti, SMK a SDKÚ zatiaľ nesúhlasia. Nepovažujeme za dobré a správne pre Slovensko, že sa vláda po posledných parlamentných voľbách ešte rozšírila, preto naša iniciatíva smeruje k zracionálneniu jej fungovania, ale má aj svoj dôležitý ekonomický aspekt, a to je ušetrenie pol miliardy korún ročne.
Predsa len, vzhľadom na rozpracovanosť rezortných projektov, ekonomických koncepcií, nebolo by správnejšie účinnosť zákona posunúť k nástupu novej vlády?
- Nie, s posunutím účinnosti zákona neuvažujeme. Zoštíhlenie vlády by malo byť projektom tejto vládnej koalície. Budúca vláda v prípade, že bude mať inú predstavu, môže zákonom zmeniť spôsob a štýl spravovania štátu.
Politickí komentátori vidia za vašou aktivitou snahu otvoriť koaličnú zmluvu s pomocou opozície a donútiť tak M. Dzurindu k rekonštrukcii vlády. Nebolo by čestnejšie ísť na vec priamo a jasne premiérovi povedať, že už nebudete znášať mocenskú politiku, ktorú presadzuje a vystupujete z koalície?
- Nesúhlasím s takýmto názorom komentárov. Sú to len špekulatívne domnienky. Ak by KDH chcelo otvoriť koaličnú zmluvu, malo a určite ešte aj bude mať na to dostatok príležitostí. Nechceme byť destabilizujúcim, ale konštruktívnym prvkom vládnej koalície. Preto odmietam také názory, že náš návrh je len farizejtvom, či populizmom. Zoštíhlenie vlády sme navrhovali už pred dvoma rokmi, vtedy nenašiel odozvu, navrhujeme to aj teraz, keď vidíme, že aj iné strany o tejto potrebe hovoria."
KDH verbálne Dzurindu upozornilo na nerešpektovanie dohôd v prípade jeho podpory R. Schustera na post prezidenta, Macejka na post ministra dopravy i Šimka do funkcie ministra vnútra. Váš nesúhlas však vždy skončí pri upozornení. Nevyčítajú vám vaši sympatizanti a členovia malú razantnosť a možno aj zbabelosť principiálne situáciu riešiť, trebárs aj odchodom z koalície?
- Odísť z koalície a nemať predstavu, čo ďalej, to by bolo veľmi jednoduché riešenie. Mohlo by dôjsť k vyvolaniu vládnej krízy. Dnes je v koalícii taká situácia, že odchod deviatich poslancov KDH by spôsobil také oslabenie kolaície, že by vláda nemohla ďalej vládnuť, lebo by stratila oporu v parlamente. Preto zvažujeme každý krok a cítime v niektorých situáciach väčšiu zodpovednosť za štát a pokoj na Slovensku, ako za svoju politickú stranu.
Váš kolega z KDH F. Mikloško vyjadril obavy o osud zákonov o územnosprávnom členení...
- Zopakujem, čo povedal kolega. KDH sa nedá dotlačiť k tomu, aby zmenilo stanovisko. Sme za model 12 plus 12, a v tejto otázke ostaneme principiálni. Obávame sa, že poslanecké kluby podľahnú tlaku a odhlasujú nejakú nezmyselnosť, napríklad osem krajov s ponechanými okresmi, čo by len zvýšilo náklady na reformu.
Poslanec Mesiarik z SOP povedal, že mu slovenský parlament pripomína strú chorú kravu, ktorá pomaly nevládze dýchať. Ste podpredsedom parlamentu, stotožňujete sa s týmto názorom?
- Nestotožňujem. Poslanec zrejme myslel na disciplínu poslancov, ktorá je niekedy naozaj žalostná. Na druhej strane musím povedať, že súčasný parlament je schopný prijímať zásadné zákony. To svedčí o tom, že táto kolaícia ešte funguje a má vitálnosť nie zdochýnajúcej kravy, ale povedzme novorodenca, ktorý sa niekedy nevie o seba postarať.
Poslanec Vojtech Tkáč sa nechal počuť, že v prípade volebného víťazstva bude HZDS za najprirodzenejších partnerov pri zostavení vlády považovať KDH a SMK. Čo vy na to?
- Všetko ukážu najbližšie parlamentné voľby. Z KDH nikto nerokoval s predstaviteľmi HZDS. Preto je predčasné robiť nejaké závery."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.