účinné opatrenia na zamedzenie rastu zadlženosti za lieky.
Podľa člena grémia Mariána Gurinu sa momentálne dlhy poisťovní voči lekárňam pohybujú v rozmedzí od 5 do 6 miliárd korún, čo vedie k neštandardným krokom majiteľov niektorých lekární a k obchádzaniu zákona. Keďže mesačne dlh rastie o 200 miliónov korún, niektorí zadlžení majitelia lekární sú nútení podpisovať "tajné" zmluvy a dohody s najväčšími veriteľmi - distribučnými firmami alebo majetnými ľuďmi, ktorí sa stávajú de facto majiteľmi týchto zariadení. Attila Czirfusz odhaduje, že 20 až 30 percent z celkového počtu lekární (1100) takýmto spôsobom zmenilo majiteľa, hoci papierovo figurujú ako štatutári pôvodní majitelia.
Grémium v tejto súvislosti označilo situáciu za kritickú a v podstate za bezvýchodiskovú. Gurina si totiž myslí, že vláda naťahuje čas a neverí, že do konca svojho volebného obdobia podnikne zásadné kroky na zlepšenie situácie. Napriek tomu riešenie vidí v skvalitnení legislatívy, pretože novela zákona o liekoch nič nerieši, akurát sťažuje vymožiteľnosť dlhov a aj po náleze Ústavného súdu legislatívci pokračujú v protiústavných tendenciách tohto zákona. "Prvky protiústavnosti vykazuje aj pripravovaný zákon o lekárnickom povolaní," dodáva.
Za základ pre znižovanie dlhov považuje grémium zmenu a stransparentnenie kategorizácie liekov, a tiež zatvorenie niektorých neefektívnych nemocníc. Štrajk nie je podľa Gurinu systémovým riešením a aj ten posledný, ako povedal, nebol vôbec dobre pripravený. Podávanie návrhov na konkurz dlžných poisťovní označil Gurina skôr za pokus a "posledné zúfalé" riešenie.
Grémium majiteľov lekární, ktoré zastrešuje vyše sto právnických osôb a okolo 270 lekární, v sobotu potvrdilo vo funkcii predsedníčky Hanu Vrabcovú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.