Ostatný raz, pred niekoľkými dňami, im na tomto cintoríne za obeť padlo sedem náhrobných kameňov, ktoré pribudli k doterajšej päťdesiatke vyvrátených, porozbíjaných a zničených pomníkov, nachádzajúcich sa v areáli cintorína s plochou 2,5 hektára. Vandali posledným výčinom spôsobili škody vo výške viac než 30 tisíc korún.
Správca židovského cintorína vo Vranove nad Topľou pre TASR uviedol, že na jeho úpravu od Ústredného zväzu židovských obcí v Banskej Bystrici dostáva ročne 15 tisíc korún, ktoré sú určené na bežnú údržbu. Je presvedčený, že ide "o antisemitské kúsky vandalov, ktorých nezastaví ani pieta". Zaráža ho však aj nezáujem mesta o jeho udržiavanie aj napriek tomu, že vlastní polovicu areálu cintorína. "Pred dvoma rokmi mestská samospráva síce oplotila časť miesta večného odpočinku, odvtedy však nepohla ani rukou," dodal správca cintorína. Podľa neho v súčasnosti dve žijúce vranovské židovské rodiny kvôli spustnutosti cintorína dávajú pochovávať svojich zomrelých príbuzných na cintoríne v Michalovciach. Pritom židovský cintorín vo Vranove nad Topľou je kultúrnou pamiatkou s vyše 200 - ročnými hrobmi.
Prednosta Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Jozef Šupka sa však nad týmto obvinením len udivene pozastavil: "Mesto vlastní časť cintorína, ale nie tú, kde sú hroby. Ináč cintorín aj tak nie je funkčný a mestská samospráva zabezpečuje jeho vykášanie." Cintorín bol vykosený aj pri našej včerajšej návšteve, ale táto kultúrna pamiatka veľmi prístupná pre návštevníkov mesta nie je. Kto by si chcel obzrieť hroby, ten by musel prísť v sprievode správcu cintorína. Ináč brána je zamknutá. Lenže pre vandalov nie je prekážkou ani uzamknutá brána, ani oplotenie cintorína. V tomto prípade je to skôr priestor pre políciu. Ale nezdá sa, že by sa kdesi na Slovensku podarilo vypátrať podobných nespratníkov.
Autor: Jaroslav SUŠKO & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.