Gleba Zlotnikova a Alexandra Ryženkova, ktorí sa pod ňu podpísali, uvedená kauza ožíva znova a znova. Zdá sa, že pre dvojicu odsúdených na 24 a 12 rokov basy, je začiatok tretieho tisícročia, aj rokom nádejí, spojených s vyhliadkou na slobodu...
Nasvedčuje tomu skutočnosť, že po Glebovi Zlotnikovi, ktorý vo februári tohto roku požiadal súd o obnovu konania, ho o pár týždňov neskôr nasledoval aj jeho krajan Alexander Ryženkov. Ako sme sa dozvedeli z dobre informovaného zdroja, 29-ročný Bielorus, predstúpi pred senát Krajského súdu v Košiciach so žiadosťou o obnovu konania, už na budúci pondelok. Bývalý šampión v kicboxe bude do Košíc eskortovaný z leopoldovskej basy, kde si odkrúca 12 rokov za spolupáchateľstvo vraždy košických policajtov.
Pri plnení služobných povinností, zahynuli v januári 1995 na Adlerovej ulici v Košiciach, 27-ročný Ľubomír Palacký a o rok mladší Ladislav Nistor. Kriminalisti v civile, stretli Bielorusov na chodníku, a požiadali ich o doklady. Ryženkov predložil cestovný pas, zatiaľ čo Zlotnikov, ktorý sa na Slovensku zdržiaval nelegálne, sa pre istotu nelegitimoval vôbec. Po tom, čo ich kriminalisti vyzvali, aby im ukázali, u koho boli, vošli všetci do brány č. 19.
"Chvíľu po tom, čo sme vyšli z bloku, stretli sme dvoch mužov, predstavili sa, že sú policajti. Pýtali od nás doklady a potom sme všetci vošli do vchodu. Jeden z nich (Palacký) nás požiadal, aby sme ukázali, čo máme pri sebe. Rozopol som si bundu a ukázal, že nemám nič. Aj Gleb sa rozopol, videl som, že má pod bundou dlhý sveter, spod ktorého vytiahol pištoľ. Vtedy ho jeden z policajtov chytil zozadu za plecia a druhý po ňom skočil spredu. Gleb začal strieľať, neviem koľkokrát, pretože všetko prebehlo veľmi rýchlo. Nevedel som, že mal pištoľ. Bol som z toho, čo sa dialo, šokovaný," opísal kritické okamihy pred súdom Alexander Ryženkov.
Zdôraznil, že keď zbadal ležať Palackého na zemi, spanikáril a chcel utiecť von. Druhý policajt (Nistor) sa vtedy k nemu otočil a on videl, že v ruke drží pištoľ. Inštinktívne mu chytil ruku a pritlačil o hruď… Pri naťahovaní vyrazili sklo a vypadli na ulicu. Policajt ležal na zemi a on na ňom. "Stále som mu držal ruku, aby ma netrafil. Vystrelil asi päťkrát, pištoľ bola vzdialená od mojej tváre len asi 10-15 cm. Guľky mi lietali okolo hlavy. Vtedy sa objavil Gleb a začal o tú pištoľ zápasiť. Päsťami, aj svojou pištoľou, udieral policajta po hlave. Nakoniec sa mu podarilo vytrhnúť mu zbraň. Ja som ho pustil, vstával som a policajt vstával tiež. Mieril ku Glebovi a ten začal strieľať… Policajt si najprv kľakol, potom spadol a ostal ležať čelom k zemi…" priblížil priebeh krviprelievania Ryženkov.
Po páchateľoch dvojnásobnej vraždy, ktorí zmizli vo furčianskom lese, sa rozbehla pátracia akcia. Ešte v ten istý deň boli obidvaja zadržaní v Prešove.
Po celej šnúre pojednávaní, ktoré vďaka námietkám zaujatosti a cvičeniam Zlotnikova s advokátmi nemali konca, 2. júla 1996 Krajský súd v Košiciach nakoniec vyniesol verdikt. Súd uznal Gleba Zlotnikova vinným z dvojnásobnej vraždy a vymeral mu trest odňatia slobody v trvaní 24 rokov so zaradením do tretej - najprísnejšej - nápravnovýchovnej skupiny (NVS). Alexander Ryženkov dostal za neprekazenie tohto trestného činu 3 roky so zaradením do prvej - najmiernejšej - NVS. Súčasťou ich trestu bolo aj vyhostenie.
S rozsudkom nebol spokojný Zlotnikov a v prípade Ryženkova zas prokurátor. Gleb neskôr odvolanie stiahol, čím rozsudok 24-rokov nepodmienečne, nadobudol právoplatnosť. V prípade Ryženkova to bolo inak. Najvyšší súd SR verdikt zrušil a vrátil na doplnenie dokazovania, pričom vyslovil právny názor, že Ryženkov bol spolupáchateľom vraždy. V intenciách najvyššieho, Krajský súd v Košiciach uznal Ryženkova vinným z vraždy v spolupáchateľstve a naparil mu 12 rokov basy, ktoré si odpykáva v tretej NVS.
Ako sme už písali, Gleb požiadal súd o obnovu konania vo februári tohto roku, ale Krajský súd v Košiciach o nej rozhodnúť nemohol. Na verejnom zasadaní sa totiž ukázalo, že Zlotnikov nemá advokáta, presnejšie, že jeden mu vypovedal plnú moc a ďalší ho odmietol zastupovať. Zlotnikov trval na tom, že si v lehote, ktorú mu stanovil súd, bude sám hľadať obhajcu, resp., v prípade, že sa mu to nepodarí, požiada o jeho ustanovenie. To, že si nájde obhajcu podľa vlastného gusta však ešte neznamená, že súd obnovu konania povolí. Závisí to od toho, či má v talóne nejaké "nové skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme". A to isté, platí aj pre jeho krajana. S čím sa vytasí Alexander Ryženkov, sa pravdepodobne dozvieme na verejnom zasadaní, ktoré sa uskutoční 11. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.