dnešného dňa 200 miliónov korún na účet mesta neprišlo.
"Minulý týždeň som podpisoval zámenné zmluvy na nehnuteľnosti, aby sa uvoľnil areál TSMK, ktorý je naším vkladom, zo záložného práva PKB. Predpokladám, že v priebehu júna sa celý tento proces skončí," informoval nás Zdenko Trebuľa. "Minulý týždeň rokovalo predstavenstvo spoločnej akciovej spoločnosti Kosit, a. s., majú sa stretnúť a rokovať s Technickými službami, s odborármi, ako zabezpečiť plynulý prechod pracovníkov TSMK do novej firmy. Beží oceňovanie majetku, je to zložitejšie, ako sme si mysleli. Na všetko potrebujeme mať k dispozícii znalecké posudky, teda nielen na nehnuteľnosti, ale aj na hnuteľný majetok."
Mesto Košice má v spoločnosti KOSIT, a. s., ktorú vytvorilo s víťazom výberového konania na rekonštrukciu spaľovne, 34-percentný podiel, súkromná spoločnosť HOOCH má 15-percentný podiel a 51-percentný balík kontroluje talianska spoločnosť Four Italy, ktorá je združením štyroch miest - Verona, Ferrara, Modena a Benátky.
Mesto Košice vstúpilo do spoločnosti nepeňažným vkladom formou nehnuteľného majetku mesta vo výške 69 306 720 Sk, strojmi a dopravnými prostriedkami v hodnote 7 630 453 Sk, pričom zvyšných 59 062 827 Sk bude predstavovať vklad mesta v hotovosti, ktoré uhradí z 200 miliónov získaných z predaja spaľovne.
Poslancov mestského zastupiteľstva prekvapilo, že na prvom valnom zhromaždení zastupovali mesto námestník primátora Jozef Filas a poslanec DS Jozef Halász. Tretím členom predstavenstva je PhDr. Ladislav Belanský za HOOCH, pričom predsedom dozornej rady je riaditeľ magistrátu Ján Kovalčin a členmi dvaja Taliani - Gian Galleazo Giunta a Adriano Marchini.
"Do predstavenstva som si poslanca Halásza a Jozefa Filasa vybral sám. Jednotlivé poslanecké kluby sa môžu zaoberať touto otázkou a predložiť svojich nominantov do predstavenstva. Na júnovom zasadnutí zastupiteľstva ich návrhy predložím a je len na poslancoch, koho schvália," povedal primátor.
Poslanecké kluby KDH a DS nebudú do orgánov spoločnosti Kosit, a. s., navrhovať svojich ľudí. "My sme navrhovali iné riešenie odpadového hospodárstva mesta, aby na spaľovni neprofitovali iní, ale mesto Košice. Vtedy, pred vyše rokom, bol hlavný argument námestníka Farkašovského ten, že mesto potrebuje veľmi rýchlo dostať peniaze, lebo bez nich skolabuje. Peniaze nie sú dodnes. Keďže sme principiálne nesúhlasili s postupom vedenia mesta, nebudeme ani nominovať členov do predstavenstva," tvrdí Kočiš.
Podľa jeho slov by bolo mesto našlo výhodnejšieho investora do spaľovne formou medzinárodného tendra, lebo výber z piatich oslovených firiem nebol dostatočný.
Poslanca Kočiša neprekvapilo, že mesto muselo dodatočne vypísať verejnú súťaž na čistenie a zimnú údržbu, ktorú už sľúbilo talianskym investorom, lebo už pri prijímaní uznesenia upozorňoval, že nemôžu dať dokopy modernizáciu spaľovne s ďalšími službami od zberu odpadu až po čistenie ulíc.
Poslanecký klub DS podľa slov Daniela Rusnáka tiež nebude nominovať svojho člena, pričom predčasom vyzval svojho poslanca Halásza, aby sa vzdal členstva v predstavenstve. "Za situácie, keď nemôžeme nijako ovplyvniť chod spoločnosti, jej smerovanie, nemáme záujem mať tam zástupcu a tým preberať nejakú spoluzodpovednosť za projekt, ktorý nepovažujeme za výhodný pre mesto a nikdy sme s ním nesúhlasili," povedal D. Rusnák.
Klub SDĽ má, naopak, záujem mať svojho zástupcu v spoločnosti Kosit. "Klub sa k tejto veci zíde týždeň pred zastupiteľstvom. Máme záujem nájsť odborníka, ktorý bude zároveň priechodný v zastupiteľstve. Očakávam, že poslanci navrhnú kandidátov a potom zvážime, ktorého podporíme," informoval nás šéf klubu SDĽ Michal Kopka.
Záujem nominovať svojho kandidáta má aj klub SDSS, na konkrétnom mene sa však zatiaľ nedohodol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.