republikovom kongrese SOP porozprávali s jeho štátnym tajomníkom Ivanom Budiakom (na snímke).
Váš nový nadriadený I. Šimko už počas prvého dňa vo funkcii ministra vnútra odvolal šéfa vyšetrovateľov J. Ivora, pričom exprezident PZ J. Pipta radšej odišiel na vlastnú žiadosť do civilu. Ako hodnotíte tento jeho krok, ktorý sa stretol s viacerými protichodnými reakciami?
- Mne to veľmi neprináleží hodnotiť, pretože to, čo pán Šimko urobil je plne v jeho kompetencii. Okrem toho som celý uplynulý týždeň bol v zahraničí, a s pánom ministrom sme stihli prehodiť len pár slov v piatok večer. Na dlhšie analýzy sme zatiaľ nemali čas, ten si na seba nájdeme niekedy v priebehu tohto týždňa.
Pán minister však ešte minulý týždeň požiadal aj policajného viceprezidenta I. Angyala a riaditeľa finančnej polície J. Stieranku aby odstúpili zo svojich funkcií. Obaja však túto "lákavú" ponuku odmietli...
- Viete, každá akcia vyvolá v sebe vždy aj protireakciu. V tomto momente by som sa však k tomu nerád vyjadroval.
Ako sa vám spolupracovalo s exministrom L. Pitnerom?
- Spoluprácu hodnotím ako veľmi dobrú a korektnú. Pán Pitner sa snažil riešiť problémy v rezorte s nadhľadom, hoci občas neboli na jeho metódy najpriaznivejšie odozvy. Snažil sa však venovať v prevažnej miere bezpečnosti, kde odviedol kus poctivej práce. Možno nie každý je spokojný, no podľa mojej mienky zostali po ňom viditeľné výsledky.
Jeho nástupca si dal za cieľ viac razantnejších činov ako len slov...
- Je pravdou, že viacero prípadov sa za L. Pitnera nemuselo medializovať pred tým, než sa reálne vyriešili.
Ozaj, keď sa rozhodovalo o kresle nástupcu L. Pittnera, pýtal sa niekto aj na váš názor?
- Je to vecou koaličnej dohody, kde je jasne napísané, že ministra vnútra deleguje SDK. Takže by som nepovažoval za dobré, ani za správne, aby sa o tom viedli ďalšie diskusie. Aj keď sa uvoľnilo kreslo po P. Hamžíkovi, ambície na tento post sme mali my. Tak to bolo aj v prípade ministerstva vnútra, na ktoré sa taktiež vzťahovala koaličná dohoda.
Lenže aj predstavitelia SOP sa viackrát vyjadrili, že spôsob vymenovania I. Šimka nebol celkom košér...
- Koľko strán, toľko názorov...
Čo si sľubujete od výmeny na tomto poste? Predsa len, za toho necelého poldruha roka do volieb sa tam už veľa stihnúť nedá...
- Pozrite, na dobré rozhodnutia nikdy nie je neskoro. Chcem len veriť, že toto bolo dobré rozhodnutie.
Ste rád, že sa vašim nadriadeným stal I. Šimko alebo radšej by ste privítali niekoho iného?
- Som štatutárny zástupca ministra vnútra. Vo vládnom programe boli veľmi jasne stanovené úlohy, ktoré by sme mali plniť. Dôležité je, aby sme sa na to sústredili a je úplne jedno, kto je ministrom alebo štátnym tajomníkom. Prvoradou úlohou zostáva, aby ministerstvo vnútra obstálo so cťou pri plnení vládneho programu.
V parlamente v súčasnosti prebieha diskusia ohľadom reformy verejnej správy. Viacerí poslanci za SOP presadzujú model 3+1 kraj a 12 VÚC, zatiaľ čo predseda P. Hamžík presadzuje model 8+8. Takže komu máme veriť?
- Ak mám hovoriť ako predstaviteľ ministerstva vnútra, celá reforma verejnej správy je o prenose kompetencií z centra na jednotlivé samosprávne orgány. Preto považujem za správnejšie a lepšie, keď sú tie celky pevnejšie a homogénnejšie napríklad aj svojimi problémami. Osobne sa netajím tým, že mi je bližších 12 VÚC. Už iná vec je to, na čo nám bude pri takom masívnom presune kompetencií zo štátnej správy na samosprávu rovnaký počet krajov a krajských úradov. Preto sa stotožňujem s návrhom reformy V. Niňanského, teda najprv by sme zrušili okresné úrady a potom možno dôjdeme k tomu, že nám nebude treba ani krajské úrady...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.