prezidenta Georgea W. Busha. Odosielateľmi sú väčšinou senátori alebo členovia amerického Kongresu, ktorí sa vážne obávajú, že šéf Pentagónu by mohol vyčiarknuť množstvo vojenských programov, zabezpečujúcich v jednotlivých štátoch únie pracovné miesta pre niekoľko tisícok ľudí, píše nemecký časopis Focus.
Obavy tohto druhu nie sú podľa správ americkej tlače neopodstatnené. Rumsfeld chce zrejme od základu zmeniť americké ozbrojené sily a údernosť momentálne jedinej svetovej veľmoci. Podľa názoru Bushovej administratívy sa totiž Pentagón ešte stále pridržiava "prežitých" stratégií a vybavenie americkej armády vonkoncom nezodpovedá požiadavkám doby. To všetko sa musí zmeniť, hlása šéf Pentagónu. "Zastarané vojenské technológie patria do múzea, nie na bojisko", znie najnovšie heslo najvyšších armádny kruhov v USA.
Podľa najnovšieho obranného konceptu, ktorého základné princípy prezentoval prezident George W. Bush koncom mája, sa v USA schyľuje k najrozsiahlejšej reforme americkej vojenskej stratégie od ukončenia studenej vojny. Podľa Pentagónu je nevyhnutné redukovať počet tankov, bojových lietadiel a rozlúčiť sa s klasickou delostreleckou obranou. Spojené štáty chcú v budúcnosti držať svojich nepriateľov v šachu neviditeľnými bombardérmi, maskovanými ponorkami, inteligentnými senzormi a najnovšími poznatkami vesmírneho výskumu.
Radikálna kúra by sa mala bezprostredne dotknúť základov bezpečnostnej politiky USA. V Pentagóne zvažujú, či sa má Amerika rozlúčiť s princípom, platným od čias vojny v Perzskom zálive - a síce že USA musia byť schopné viesť v tom istom čase dve väčšie vojny na rôznych miestach. Namiesto toho sa má US Army orientovať na jeden vojenský konflikt, súčasne však bude musieť byť pripravená pohotovo reagovať v "ohraničených operáciách v rýchlo sa meniacom svete."
Obranná politika USA dostáva nové rozmery. Bush sa mieni odkloniť od Európy a viac sa koncentrovať na Áziu, napríklad na Severnú Kóreu. Najnovšia americká vojenská stratégia ráta taktiež so skutočnosťou, že medzi veľmoci by sa mohli postupne zaradiť aj Čína a India, čo by mohlo narušiť stabilitu v ázijskom regióne.
Prvé miesto v novej vojenskej koncepcii patrí obrane USA z vesmíru a vybudovaniu národného systému protiraketovej obrany. Koncept "hviezdnych vojen" však nekritizujú len Európania, skepticky sa naň pozerajú aj samotní odborníci v USA.
Autor: Hamburg/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.