Európskej únie . Vyplýva to z výsledkov májového prieskumu, ktorý uskutočnila bruselská organizácia pre výskum verejnej mienky v strednej Európe CEORG.
Záujem o prácu v EÚ je o niečo väčší v Rumunsku, kde sa plánuje v západnej Európe zamestnať 17,3 percenta opýtaných. V Bulharsku vyjadrilo zámer pracovať v únii 9,6 percenta respondentov. Na Slovensku ani v ďalších kandidátskych krajinách sa prieskum CEORG zatiaľ neuskutočnil.
Výsledky prieskumu sú v rozpore s obavami niektorých členských štátov EÚ, podľa ktorých nastane po rozšírení masová migrácia lacnej pracovnej sily z Východu. Hoci podľa viacerých vedeckých štúdií sú tieto obavy nepodložené, Európska komisia (EK) i členské štáty ustúpili požiadavkám Nemecka a Rakúska a v spoločnej rokovacej pozícii ku kapitole voľný pohyb osôb predložili kandidátom návrh na obmedzenie pohybu pracovných síl až do dĺžky sedem rokov.
Najviac záujemcov o prácu bude zo všetkých skúmaných krajín smerovať do Nemecka (od 40 do 48 percent), nasledujú Rakúsko a Francúzsko. Len päť percent Čechov a Maďarov a 13 percent Poliakov sa však plánuje v novej krajine usadiť natrvalo. Väčšina opýtaných si tiež myslí, že ich krajiny by mali od EÚ žiadať ústupky z prechodného obdobia obmedzujúceho voľný pohyb osôb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.