Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti (SGPS), ktorý pripravili toho roku košickí pracovníci I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FNsP na Tr. SNP v Košiciach. Táto najdôležitejšia vedecko-odborná aktivita spomínanej spoločnosti trvala od stredy do soboty minulého týždňa pod vedením prednostu kliniky doc. MUDr. Štefana Lukačína, PhD.
Počas štyroch dní predniesli najvýznamnejší domáci a zahraniční odborníci 143 prednášok.
"Onkologické ochorenia pohlavných orgánov ohrozujú ženu prakticky celý život. Zatiaľ čo rakovina prsníka, ktorá je celosvetovo stále na vzostupe, postihuje zväčša ženy po 45-ke, rakovina krčku maternice ohrozuje i podstatne mladšie pacientky. V oboch prípadoch znižuje riziko nepríjemných následkov či ohrozenia života včasná diagnostika, teda pravidelné vyšetrenia, v prípade prsníkov samovyšetrenia žien. Horšie je to už pri rakovine vaječníkov, kde prakticky neexistujú preventívne metódy a ultrazvukové zariadenia na východe Slovenska sú značne zastarané. Čo sa týka mamografov (prístrojov na diagnostikovanie rakoviny prsníka), nie je ich dostatočné množstvo, nehovoriac o dlhej, aj niekoľkomesačnej čakacej dobe na mamografické vyšetrenie," informoval nás prednosta Štefan Lukačín.
Dôležitosť perinatálnej starostlivosti, čomu sa venovala druhá téma kongresu, v súčasnom období zdôrazňuje aj dramatický pokles pôrodnosti na Slovensku. Kým v roku 1989 sa na Slovensku narodilo 90-tisíc novorodencov, rok 1999 zaznamenal o 30-tisíc pôrodov menej.
"Pravdou je, že kedysi rodili ženy priemerne v 23 rokoch, dnes sú prvorodičky 27 až 28-ročné. Práve perinatológia sa zaoberá liečbou vývojových chýb plodu, redukciou predčasných pôrodov a podobných komplikácií v dôsledku negatívnych vplyvov počas tehotenstva. Väčšinou ide o rodičky, ktoré dieťa veľmi chcú a márne sa oň snažia, v dôsledku slabo vyvinutej maternice, či chorôb ako cukrovka alebo rôznych porúch obličiek, pečene. Tvoria tzv. problémovú skupinu, ktorá sa stále zväčšuje, čím sa zvyšuje výskyt rizikového tehotenstva. Dá sa povedať, že prirodzený, ľahký pôrod je už dnes vzácnosťou. No a v dôsledku tohto takmer nulového prírastku obyvateľstva sa môže zdať, že pôrodnosť rómskeho obyvateľstva rastie, oni si však už niekoľko rokov udržujú svoju stabilnú hranicu," dokončil prednosta.
8. zjazd SGPS bol okrem iného venovaný i výročiu narodenín bývalého prednostu I. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Košiciach, prof. Karolovi Poradovskému, DrSc., ktorý zakladal Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach a vychoval prakticky celú, dnes aktívnu generáciu primárov, pôsobiacich na pracoviskách východoslovenského regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.