pokus trestného činu vraždy v jednočinnom súbehu s výtržníctvom. Vyslúžil si ho za skutok z 29. septembra lanského roka, ktorého sa dopustil v košickej pivárni Tri grácie.
"Bol piatok, mal som po pracovnej zmene, a tak som šiel s partiou kamarátov do pivárne. Niečo sme tam vypili, ja asi takých sedem poldeci… Môj starší syn Tibor tam hral na automatoch a aj s ním som vypil asi šesť poldeci. Potom sme išli spolu do Terno-baru podať tikety. Syn sa so mnou rozlúčil, povedal, aby som šiel domov… Stretol som však kamaráta Jozefa K., ktorému robil spoločnosť Peter V. A práve on mi rozkazovačne povedal, aby som objednal vodku… Pili sme a zrazu ma Peter udrel päsťou do tváre," uviedol pred vyšetrovateľom Tibor T. S opuchnutým nosom a zakrvavenou tvárou šiel domov a rozmýšľal o tom, kvôli čomu ho Peter udrel… Keď sa dal doma do poriadku, dostal chuť na pivo, a tak sa do Troch grácií vrátil.
Ukázalo sa však, že to nebol dobrý nápad. "Vošiel som dnu a zbadal som Petra, ako vstal od stola, i to, že sa na mňa rúti. Zľakol som sa… Vedel som, že cvičí, posiluje, bol fyzicky zdatnejší ako ja. Potom si pamätám len to, že sa na mňa vrhol a že sme spolu zápasili. Neviem, čo a ako sa stalo, ale ak sa niečo stalo, urobil som to zo strachu, že ma Peter dobije…" bránil sa plačúci Tibor.
Alkohol a strach zo silnejšieho protivníka urobili svoje. Obžalovaný nebol bitkár a zrejme preto, nespoliehal na vlastné päste, ale siahol po dýke, ktorú používal pri práci. Nožom s 13 centimetrov dlhou čepeľou bodol Petra do zadnej časti hrudníka a asi 4 cm od ľavej prsnej bradavky mu spôsobil povrchovú bodnoreznú ranu pokračujúcu bodným kanálom prenikajúcim cez prednú hrudnú stenu, pohrudnicu, popľúcnicu a horný lalok ľavých pľúc. Podľa znalkyne z odboru chirurgie, i napriek rýchlej odbornej lekárskej pomoci, došlo u zraneného k rozvinutiu šoku. V prípade, že by nebola poskytnutá, resp. pri väčšej intenzite bodnutia, mohlo dôjsť k jeho smrti. Peter V. mal, ako sa vraví, šťastie v nešťastí i vďaka tomu, že mu obžalovaný nechal dýku zapichnutú v hrudi, čím nedošlo k šoku z vykrvácania. Podľa očitých svedkov, sa ju zranený Peter pokúšal vytiahnuť, ale pomocník, ktorý zbieral v pivárni poháre, mu to našťastie nedovolil...
Obžalovaný i mladý muž, ktorého zranil a tiež väčšina svedkov incidentu, boli v kritickom čase pod vplyvom alkoholu. Nikto z nich nevedel uviesť, kedy, v akej polohe došlo k bodnutiu. Po niekoľkých pojednávaniach a dupľovanom výsluchu súdnych znalcov, na základe ich záverov súd ustálil, že k bodnutiu poškodeného došlo počas pádu na zem. Zraňujúcim predmetom bola dýka s veľmi ostrým hrotom, ktorý ľahko preniká do mäkkých tkanív tela…
Z posudkov znalcov z odvetvia psychiatrie a psychológie vyplynulo, že obžalovaný v čase spáchania trestného činu netrpel duševnou poruchou. V krvi mal však 2,4 až 2,7 promile alkoholu, čo je ťažký stupeň opitosti. V dôsledku toho boli znížené jeho rozpoznávacie a ovládacie schopnosti. Pod vplyvom požitého alkoholu, mohlo u neho dôjsť i k čiastočnému výpadku spomienok, takže jeho výpoveď o okolnostiach, za akých došlo ku žalovanému skutku, môže byť skreslená. Podľa znalcov u obžalovaného ide o emociálne nevyrovnanú, labilnú a nezdržanlivú osobnosť. V triezvom stave je jeho agresivita mentálne brzdená, ale pod vplyvom alkoholu, v konfliktných situáciách, sa u neho ľahko aktivuje. "Motívom konania obžalovaného bol bezprostredný konflikt s poškodeným pri odblokovaní vnútorných bŕzd agresivity pod vplyvom alkoholu," uviedli znalci.
Obžalovaný zatiaľ nie je na alkohole závislý, ale ako sám povedal, v kritický deň vypil 15 poldeci. "Trošku sme to prehnali, to je pravda, ale nestávalo sa to často. Pitie mám pod kontrolou," ubezpečil predsedu senátu obžalovaný. Vysvitlo však, že nebol sám, čo to v ten deň s pitím prehnal. Muž, ktorého zranil, mal v krvi 3,13 promile!
Zatiaľ, čo prokurátor zotrval na obžalobe, obhajkyňa Tibora T. upriamila pozornosť súdu na fakt, že jej klient nie je bitkár, že spúšťacím mechanizmom jeho agresívneho správania boli alkohol a provokácia zo strany Petra. Dospela k záveru, že obžalovaný sa chcel Petrovi V. pomstiť a ublížiť mu, ale nekonal s úmyslom vraždiť. Nič mu predsa nebránilo vytiahnuť dýku z jeho hrude a pichnúť ho opäť…Obhajkyňa zastávala názor, že v konaní jej mandanta, ktorý sa bál fyzicky zdatnejšieho protivníka, išlo o prehnanú obranu. "Keby som vedel, čo sa stane, nechal by som sa radšej dobiť… Nie som vrah, ťažko sa mi o tom hovorí, ale nečakal som, že sa niečo také stane. Ľutujem to, veľmi ma to trápi, schudol som 20 kíl, po nociach nespím, stále na to myslím…" povedal na záver pomedzi slzy a vzlyky, obžalovaný.
Po tajnej porade senátu, jeho predseda vyniesol verdikt, ktorým súd uznal Tibora T. vinným z trestných činov pokusu o vraždu a výtržníctva. S prihliadnutím na všetky okolnosti prípadu, mu uložil úhrnný trest 8 rokov nepodmienečne so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny. Ide o mimoriadne znížený trest pod dolnou hranicou tresnej sadzby, ktorá je 10 rokov. Dýka, ktorou sa obžalovaný dopustil trestného činu, prepadla v prospech štátu. K verdiktu sa zatiaľ nevyjadril obžalovaný, ani prokurátor, preto nenadobudol právoplatnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.