účely dvojnásobok toho, čo v minulom roku. Predchádzajúce skúsenosti sú však neradostné. Napríklad Mäsoprodukt, a. s., Prešov od roku 1998 každý rok žiadal od ministerstva dotácie na investície, ale nikdy nedostal ani korunu. "Chceme prebudovať, modernizovať farmy," dodal ekonóm spoločnosti Stanislav Dzuriček.
Spoločnosť má štyri farmy ošípaných a aj tohto roku podala žiadosť o dotácie na investície vo výške 4 milióny korún.Mäsoprodukt mieni investovať najmä do modernizácie kŕmenia, aby znížil náklady a konverziu kŕmenia. "So starou technológiou sa to nedá. Mohli sme sa o tom presvedčiť teraz, keď sme kúpili farmu v Medzanoch. Tam je klasické ručné kŕmenie a to sú také vysoké náklady, že pohlcujú dosiahnuté výnosy z tejto farmy," zdôvodňoval S. Dzuriček.
Kontrastuje porovnanie novokúpenej farmy s farmami, ktoré spoločnosť prevádzkovala už predtým. V medzianskej farme spoločnosť mieni ušetriť najmä na pracovných silách, pretože po modernizácii by tam pracovalo o troch - štyroch ľudí menej. Ale podstatnejšie sú náklady na kŕmenie. "Teraz tam máme konverziu kŕmenia pomaly 3,8 a my normálne máme na iných farmách 3,1 maximálne 3,2. Takže na farme v Medzanoch je rozdiel 60 dekagramov na kilogram prírastku. To je strašne veľa," dodal S. Dzuriček.
Bez rastu produktivity práce sa naše poľnohospodárstvo nepozviecha z kolien. A už vôbec sa nedá hovoriť o konkurencieschopnosti s krajinami Európskej únie. Preto aj tieto otázky nastolia na 12. valnom zhromaždení Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorá sa dnes začína.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.