ani nediví informáciám o zosuve pôdy, ktorý poškodil päť domov. Lenže na naše prekvapenie k zosuvu pôdy a poškodeniu domov došlo na samom hrebení, ktorý je pomerne rovný. Nič to však nemení na skutočnosti, že k poškodeniu domov stále dochádza. Na múroch sa objavujú praskliny, praskajú skla v oknách a praskliny je vidno aj na dvoroch. Obavy obyvateľov týchto domov sú opodstatnené, pretože príroda znehodnocuje ich obydlia, ktoré si tu postavili zhruba pred 15 rokmi. "Neviem, či sa dá s tým niečo robiť. Myslím, že už len poisťovňa by to mohla vyriešiť," vyjadril sa pre náš denník František Gešper, majiteľ jedného z postihnutých domov. Zmeny na stabilite domu dokladá aj tým, že už trikrát sa zlomil jazýček v zámku na dverách a jedno krídlo vchodových dverí sa dá vypáčiť iba hevierom.
Čakanie na to, čo bude ďalej, je najhorším pre obyvateľov piatich postihnutých domov. Od vyhlásenia mimoriadnej situácie primátorom mesta v tejto lokalite sa čakalo na odborný posudok, lebo len podľa neho sa dal určiť postup ďalších prác na stabilizovaní svahu.
Prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Igor Pribula však na zajtra zvolal zasadnutie okresnej havarijnej komisie, na ktorom sa má prerokovať doterajší postup pri tejto mimoriadnej situácii: "Táto udalosť nepresiahla rozmer mesta, preto je v kompetencii mestskej havarijnej komisie. Zasadnutie okresnej havarijnej komisie zvolávam na základe sťažnosti obyvateľov, že mesto v tomto prípade koná dosť vláčne a že opatrenia mesta nie sú adekvátne." Od pondelka odborný posudok je už k dispozícii mestskej samospráve. Ten obsahuje návrh sanačných opatrení, takže mesto už bude mať o čom referovať ,aj o tom, že geológovia pripúšťajú vzhľadom na progresívny charakter svahovej deformácie aj poškodenie ďalších domov v tejto lokalite.
Primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška pre náš denník priblížil okolnosti výstavby rodinných domov v tejto oblasti: "Mesto pred výstavbou dalo vypracovať inžiniersko-geologický posudok a na jeho základe vypustilo niektoré lokality v tomto území z možnej výstavby. Postihnutá oblasť z tohto hľadiska nebola považovaná za rizikovú a preto mesto vydalo stavebné povolenia. Keď vznikol tento problém, tak sme mali obavy, či nedošlo k porušeniu pôvodného posudku, ale preskúmanie potvrdilo, že sa tak nestalo a v tejto lokalite sa zosuv nepredpokladal."
K svahovej deformácii došlo v poslednom období a to pod vplyvom viacerých faktorov. Podľa názoru geológov narušenie stability svahu v tejto lokalite je podmienené aj geologickou stavbou podložia. Ďalším faktorom je vplyv podzemnej vody. Zmena jej obsahu v zemi spôsobila zmenu hydrostatických pomerov v hornine v tomto prostredí.
Odborný posudok navrhuje sanačné opatrenia vykonané v dvoch etapách. Prvou bude prieskumná, keď by sa mal uskutočniť podrobný inžiniersko-geologický prieskum prostredníctvom štyroch vrtov do hĺbky 20 metrov, pretože sa odhaduje, že porucha vznikla v hĺbke 15 metrov. Potom bude treba celú lokalitu monitorovať. Sledovať sa bude najmä hladina vody vo vrtoch a výdatnosť odvodňovacích vrtov. Stabilizovať svah by mala záťažová lavica, čo je vlastne kamenný zásyp. "Celkový rozsah prác, ktoré bude potrebné v tejto oblasti vykonať, reprezentuje približne 1,5 milióna korún," uviedol M. Muška a dodal: "Je to pomerne veľa a zatiaľ nie je v možnostiach mestského rozpočtu pokryť celý náklad. Budeme sa musieť preto obrátiť so žiadosťou aj na štátne fondy, ktoré pamätajú na takéto situácie." Lenže práve očakávanie finančnej pomoci od štátu môže byť kameňom úrazu. Veď mimoriadna situácia pri zosuve pôdy v rekreačnej oblasti Domaša-Dobrá bola vyhlásená ešte v marci roku 1999, odborníci vyčíslili sanačné práce na zhruba 13 miliónov korún, ale ministerstvo životného prostredia doteraz nereagovalo.
Obec Kvakovce na tieto práce vynaložila okolo 100 tisíc korún a už ani neráta s ich návratom. "My sme to robili preto, aby sme nezmeškali určité úkony, ktoré treba urobiť v predstihu. Konali sme bez toho, aby sme rozmýšľali nad tým, kto nám tie peniaze niekedy vráti," uviedol starosta Kvakoviec Ján Tutko.Na mimoriadnu situáciu v lokalite Vinice však má iný názor: "Je to iné. Tam to postihlo rodinné domy a tu rekreačné chaty."
Na pomoc mesta sa spoliehajú aj obyvatelia postihnutej lokality vo Vranove nad Topľou, preto sme sa túto možnosť opýtali aj primátora mesta. "Je jedno kto a aké práce by mal uskutočniť, aby sa zabránilo ďalšiemu rozširovaniu tejto svahovej deformácie. My sme sa rozhodli, že sú to občania mesta a že mesto musí mať určitú ingerenciu a budeme organizovať všetky tieto práce. A až v ďalších etapách posúdime, kto všetko na financovaní zachytenia a stabilizácie tejto poruchy by mal participovať. Myslím si, že je to aj štát," reagoval primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.