Tí druhí sa musia naučiť so mnou žiť
V rokoch 1962-1970 bol členom KSČ. Po novembri 1989 sa stal členom VPN, v roku 1991 založil platformu VPN Za demokratické Slovensko, z ktorej vzniklo HZDS. Jeho predsedom je už desať rokov. V politike sa prvý raz ocitol v roku 1990, keď bol vymenovaný za ministra vnútra a životného prostredia SR. Vtedy bol na tento post vypísaný konkurz a neznámy podnikový právnik z Nemšovej ho vyhral - bol jediným kandidátom. Bol poslancom FZ ČSFR za VPN, poslancom SNR a NR SR za HZDS. V drese HZDS sa stal aj trojnásobným predsedom vlády SR, počas druhého šéfovania vláde bol poverený riadením Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR a bol aj predsedom Prezídia FNM. Dvakrát bol poverený výkonom niektorých právomocí prezidenta SR. V prezidentských voľbách v máji 1999 sa neúspešne uchádzal o post prezidenta SR.
Zaujímavosť: Dodnes nie je vyjasnená kauza "Tisova vila", z ktorej mali byť krátko po revolúcii odcudzené materiály ŠtB a prevezené do Mečiarovho bytu. Riaditeľ inšpekcie ministra vnútra Leonard Čimo vo februári 1992 vypovedal, že to bol on, kto materiály odniesol - na príkaz svojho nadriadeného, vtedajšieho ministra vnútra Mečiara. Materiály mali obsahovať informácie o Mečiarovej spolupráci s ŠtB. V jeho blízkosti sa vždy pohybovali blondínky.
Charakteristika vlád: Možno ich charakterizovať výrokom V. Mečiara zo Zlatej Idky v roku 1993: "Ak by sme nedajbože museli ísť do predčasných volieb, tak by sme boli takí silní, že to prevalcujeme všetko." Známa je parlamentná novembrová noc v roku 1994, keď parlament rokoval 22 hodín a 50 minút. V nej si koalícia HZDS, SNS a ZRS rozdala všetky zaujímavé posty v NR SR. Počas jeho vlád boli "rozdané" mnohé slovenské podniky do rúk HZDS spriaznených privatizérov. Z parlamentu bol protiústavne "vyhodený" poslanec Gaulieder. Lexova SIS je podozrivá z únosu Michala Kováča ml. do Rakúska a vraždy Róberta Remiáša. Slovensko bolo vylúčené z prvej skupiny krajín, o ktoré sa rozšírilo NATO, a boli sme vyradení aj z prvej skupiny usilujúcej sa o členstvo v EÚ.
Členmi vlády boli aj: Čarnogurský, Pittner, Kňažko, Kováčovci, Moravčík, Černák, Rezeš, Ducký, Filkus.
Ako hodnotí vládu Mečiar? Apríl 1998: "Stratégia je dobrá, SR má výsledky v porovaní s okolitými postkomunistickými krajinami najlepšie."
Citácia: "Tí druhí sa musia naučiť so mnou žiť".
Ako ho vidí Margita Mečiarová: "Nedá sa povedať, že to bola láska na prvý pohľad, ale postupne, ako sme s manželom spolu chodili a navzájom sa spoznávali, sme zistili, že patríme k sebe."
Ako vidí manželku Mečiar: "Manželka je pri mne, pomáha mi, robí, čo môže. Je v penzii a neviem o tom, že by boli medzi nami akékoľvek problémy. Býva so mnou v Trenčianskych Tepliciach, stará sa o všetko a poletuje medzi našimi vnúčatami."
Autor: Problematický bol Mečiar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.