O prvej vláde rokoval s tými, čo ho zavreli
Ako advokát sa stal už v časoch socializmu známym zástupcom náboženských aktivistov a politických disidentov. V auguste 1989 bol zatknutý a obvinený z podvracania republiky pre vydávanie "Bratislavských listov" a za prípravu sviečkovej manifestácie. V novembri 1989 bol pod vplyvom "nežnej revolúcie" prepustený z väzenia. V ponovembrovej vláde Mariána Čalfu bol prvým podpredsedom, zodpovedným za legislatívu. Je jedným z iniciátorov vzniku KDH na Slovensku. V roku 1990 bol zvolený za jeho predsedu a zostal ním desať rokov. Funkcie sa vzdal v roku 2000. Bol prvým podpredsedom vlády SR a od apríla 1991 až do volieb v júni 1992 predsedom vlády SR. Bol poslancom NR SR za KDH, dnes je ministrom spravodlivosti.
Zaujímavosť: Ako prvý hovoril o slovenskej hviezdičke a stoličke v EÚ, čím vniesol do myslenia ľudí ideu o samostatnom Slovensku. Ako jediný člen Dzurindovej vlády hlasoval proti jej Programovému vyhláseniu.
Charakteristika vlády: Prijala zásadné rozhodnutie o dokončení vodného diela Gabčíkovo, je kritizovaná za spôsob privatizácie kupónovou metódou, zánik poľnohospodárskych družstiev a krach zbrojárskych podnikov.
Členmi vlády boli aj: Oberhauser, Mikloš, Pittner, Kováč, Porubjak, Filkus.
Ako hodnotí vládu Čarnogurský? "Druhá Mečiarova vláda sľubovala verejnosti bielu knihu o privatizačných škandáloch z obdobia mojej vlády. Žiadnu bielu knihu nevydala, pretože žiadne privatizačné škandály sa nenašli."
Citácia: "Na Slovensku sa z väzenia chodí do vlády. Viem, o čom hovorím."
Ako ho vidí Marta Čarnogurská: "Páči sa mi, že ma má rád a je mi verný. To bol základ, prečo som si ho vybrala. Viem, že som si vybrala zodpovedného muža, na ktorého sa dá spoľahnúť."
Ako vidí manželku Čarnogurský: "Som ideálny typ muža - vďaka manželke, ktorú som dostal."
Autor: Problematický bol Mečiar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.