prevádzkovania nepoctivých hier a stávok, môže ešte stále vďaka nečinnosti štátnych orgánov vyvíjať svoje aktivity. I po začatí trestného stíhania v Košickom a Prešovskom kraji Astran spokojne organizuje svoje seansy, kde členovia lanária ľudí do klubu za vstupný poplatok 47-tisíc korún. Za vložené peniaze majú občania v združení doživotné členstvo a ďalšie výhody, ako je napríklad veselá párty, kde dostanú darček.
Zdá sa, že štátne organy ako Ministerstvo vnútra SR (MV), ale aj polícia si nedokážu s týmto združením poradiť. MV ho nerozpustilo i napriek tomu, že na to má priame právomoci. Na druhej strane policajní vyšetrovatelia obvinených členov správnej rady Pavla S., Vladimíra B., Štefana U. a zástupcu prípravného klubu Andreja Ž. nenavrhli vziať do vyšetrovacej väzby. Tento stav Astranu prakticky dovoľuje naďalej pokračovať v činnosti.
Zaujímavý je postoj vyšetrovateľa Krajského úradu vyšetrovania PZ Prešov, ale aj dozorujúceho prokurátora. Totiž ak pri začatí trestného stíhania existuje obava, že obvinení budú pokračovať, alebo pokračujú v trestnej činnosti, vyšetrovateľ podáva podnet na príslušný súd na vzatie do väzby. Ak by návrh prípadne sudca akceptoval, šéfovia Astranu by už predvlani prestali vyvíjať svoju činnosť.
Podľa informácie Korzára však takýto podnet na súd vôbec nešiel, preto sme oslovili príslušného vyšetrovateľa, ktorý má prípad na starosti a opýtali sme sa, prečo: "Nebudem to komentovať," uviedol krátko a odvolal sa na tlačové oddelenie sekcie vyšetrovania a kriminalisticko-expertíznych činností PZ v Bratislave.
Hovorcovi tejto inštitúcie pplk. JUDr. Stanislavovi Rybanovi sme položili rovnakú otázku, na ktorú nám už obšírnejšie odpovedal: "Podľa paragrafu 68 ods. 1 Trestného poriadku o väzbe v prípravnom konaní na návrh prokurátora rozhoduje sudca. Návrh na vzatie do väzby obvinených podaný nebol. V súčasnosti vyšetrovateľ vyhodnocuje dôkaznú situáciu za aktívnej účasti dozorujúceho prokurátora a v blízkej budúcnosti vo veci rozhodne," uviedol JUDr. Ryban. Na opätovnú otázku, prečo vyšetrovateľ vôbec nepodal návrh na vzatie do väzby obvinených, odpovedal: "Podľa právneho názoru vyšetrovateľa a predpokladám, že aj dozorujúceho prokurátora, by takýto návrh sudca neakceptoval."
Pritom na druhej strane je zjavná iná aktivita týchto vyšetrovacích orgánov, nakoľko o rozpustenie Astranu žiadali na MV práve ony. V žiadostiach sa opierali o paragraf 12 zákona o združovaní občanov, podľa ktorého, ak ministerstvo zistí, že občianske združenie vyvíja zárobkovú činnosť, bez meškania ho na to upozorní a ak v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho zruší.
JUDr. Rybana sme sa opýtali, prečo tak ministerstvo vnútra v prípade Astranu neurobilo. "Zo stanoviska Sekcie verejnej správy MV SR, ktoré si vyžiadal vyšetrovateľ, vyplýva, že je to pre nedostatok dôkazov, z ktorých by bolo zrejmé porušovanie Ústavy SR a príslušného paragrafu 12 ods. 3 zákona č. 83/1990 o združovaní občanov v znení neskorších predpisov a Policajný zbor nie je oprávnený toto združenie rozpustiť."
Astran klub Bardejov zaregistrovali na Ministerstve vnútre SR v apríli 1997 a podľa stanov bolo jeho oficiálnym cieľom v skupinovej dynamike zabezpečovať duchovný rozvoj osobnosti. Pod týmto pláštikom však podľa všetkého prebiehala klasická pyramídová hra, do ktorej sa vstupovalo na základe spomínaného finančného členského príspevku. Návratnosť investície mala byť zabezpečená lanárením ďalších občanov.
Do hry sa podľa Rybana zapojilo 40-tisíc občanov, z ktorých podľa naších zistení drvivá väčšina zarobila maximálne niekoľko stovák. Napriek rozsiahlej medializácii celej kauzy občania do združenia naďalej vstupujú. Podľa nedávnej správy dozorujúceho prokurátora každý týždeň pribúda päť až desať výpovedí od občanov z celého Slovenska, ktorí sa do hry zapojili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.