kolegovia. "Skôr ma kritizujú, že pri opravách ciest východ uprednostňujem." Spomenie zlý stav ciest druhej a tretej triedy. Na opravy ale podľa neho nie sú peniaze v celej republike.
Prezident Schuster nedávno ministra kritizoval. Macejko potom hovoril o úprave daní a ciel pre leteckých prepravcov, aby sa oživil tento spôsob prepravy.
"Pokiaľ ide o železnice - neinvestuje sa nikde. V tomto roku sa síce začne, ale aj tak na trati Bratislava - Žilina," hovorí minister. Poslanci si aj pri tomto stave dráhy IC do Košíc pochvaľujú. Diaľnice podľa Macejka budujeme tak, aby sme sa čo najrýchlejšie na východ dostali. Ich severný variant cez Žilinu má aj odporcov, ktorí dávajú prednosť budovaniu diaľnice juhom.
"Keď ide 97 percent financií cez štátny rozpočet, je prirodzené, že väčšina zostane v centre," hovorí poslanec KDH Rudolf Bauer z Košíc. "Jedna vec je obsadiť funkcie a druhá investície a regionálny rozvoj. V tomto sa skutočne na východ zabúda." Podľa Márie Sabolovej z KDH mnohí politici, ktorí nie sú aspoň v týždennom kontakte s regiónom, stratia predstavu o živote ľudí. "Predseda vlády i parlamentu sú príliš dlho v Bratislave, aby vedeli, kde sú drobné priority ľudí na východe."
"Väzby sa veľmi rýchlo strácajú. Aj ja cítim, keď polovicu času trávim v Bratislave, že strácam kontakt," tvrdí Bauer. "Ja tento fenomén nepozorujem," hovorí Katarína Čižmáriková (SOP), tiež z Košíc. "Zatiaľ mi to nikto nepovedal," tvrdí Stropkovčan Pavol Prokopovič z SDK. "Tí, ktorí majú východniarske srdce, sa určite nestávajú Bratislavčanmi," myslí si podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy zo Spišskej Novej Vsi.
Opoziční poslanci sú niekedy k obyvateľom východu tvrdší ako k východniarom vo vláde. "Ľudia zabudli pracovať," hovorí Gustáv Krajči (HZDS) zo Spišskej Novej Vsi. "Dlhodobou nezamestnanosťou u nich vznikol nezdravý model myslenia a existencie."
"Sú tam dediny, kde si po šiestej večer nekúpite ani cigarety, ľudia sú pasívni," dodáva jeho kolega Tkáč. "Máme v sebe bacil centralizmu. Už od stredoveku platí - každý meter od Bratislavy je horšie."
Schopnosti a priebojnosť ale podľa nich východniari majú - aj preto sa dokážu presadiť napríklad v politike.
"Nesmieme ľudí čičíkať. Východniari sa sami musia chopiť veci," hovorí aj Ján Rusnák z SDK. "Sťažené podmienky ich donútili, aby sa naučili rýchlejšie orientovať." Aby ľudia zostávali pracovať doma, mal by byť východ pozitívne diskriminovaný. "Ak vytvoríme rovnaké podmienky pre priemyselný park v Bratislave i Michalovciach, potom môžeme povedať - dajme to radšej na ten východ."
Ani od "svojich" sa východ peňazí nedočká. "Keď niet z čoho, nemožno dať viac," hovorí Dušan Fedoročko (SDK) zo Svidníka. "Samozrejme, že východniari očakávali podstatne viac." Západ ale potom podľa neho začína kritizovať východný klientelizmus.
Autor: fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.