krajinou EÚ a prechodné obdobie môže byť do siedmich rokov od vstupu do Únie. "Podľa dohody dosiahnutej na posledných rokovaniach Európska únia nebude regulovať slobodný pohyb pracovných síl," uviedol hlavný estónsky vyjednávač s EÚ Alar Streimann.
Ako ďalej vysvetľuje Streimann, EÚ navrhla, že členské štáty budú mať právo stanoviť dvojročné prechodné obdobie na slobodný pohyb pracovných síl z nových členských štátov. "Ak by to bolo potrebné a boli na to opodstatnené dôvody, bude možnosť rozšíriť prechodné obdobie o tri roky a potom ešte o dva roky," uviedol Streimann a dodal, že zrejme nebude možné uzavrieť rozhovory o slobodnom pohybe osôb ešte počas švédskeho predsedníctva. Rokovania budú pokračovať v júli už v rámci belgického predsedníctva EÚ.
Počas rozhovorov v Bruseli Streimann vyzval členské štáty Únie, aby si vyjasnili svoje postoje k pripravenosti na otvorenie pracovných trhov pre estónskych obyvateľov ešte počas predvstupových rozhovorov. Estónsko počas piatkových rokovaní dosiahlo aj uznanie diplomov a profesionálnych kvalifikácií zo strany EÚ tých ľudí, ktorí vzdelanie dosiahli v tretej krajine alebo v bývalom Sovietskom zväze. Estónsko má, podobne ako Maďarsko, na konte 19 predbežne uzavretých kapitol, pričom v piatok uzavrelo spolu s Českou republikou a Maďarskom aj jednu z najnáročnejších oblastí životné prostredie.
Autor: mif
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.